Świat

Johnson: układ Obamy z Iranem zastąpmy umową Trumpa

Świat


Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do przedstawienia własnego planu, który zapewni, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni nuklearnej. - Jakoś musimy powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej - powiedział Johnson.

Wielka Brytania jest jedną ze stron porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku (JCPOA), na mocy którego w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych Iran zgodził się wstrzymać prace nad programem nuklearnym. Po wypowiedzeniu umowy przez Trumpa w maju 2018 roku jej przyszłość stanęła jednak pod znakiem zapytania.

- Zwracam się do naszych amerykańskich przyjaciół: jakoś musimy powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej. Jeśli zamierzamy się pozbyć JCPOA, musimy ją zastąpić - mówił Johnson w rozmowie ze stacją BBC, wskazując, że dopóki to się nie stanie, obecna umowa powinna pozostać w mocy.

- Z amerykańskiego punktu widzenia, to wadliwy układ, a ponadto był negocjowany przez prezydenta (Baracka) Obamę. Zastąpmy go umową Trumpa. To jest to, co musimy zobaczyć. Prezydent Trump jest wielkim dealmakerem według własnej opinii i zdaniem wielu innych. Pracujmy razem, aby zastąpić JCPOA umową Trumpa - dodał brytyjski premier.

CZYTAJ WIĘCEJ O NAJNOWSZEJ ODSŁONIE W SPRAWIE SPORU WOKÓŁ UMOWY ATOMOWEJ>

Premier o zestrzeleniu samolotu i śmierci Sulejmaniego

Johnson wyraził też zadowolenie z faktu, że władze Iranu przyznały się do "fatalnego błędu", jakim było omyłkowe zestrzelenie w zeszłym tygodniu pasażerskiego samolotu linii Ukrainian International Airlines, wskutek czego zginęło 176 osób znajdujących się na pokładzie, w tym czterech obywateli brytyjskich irańskiego pochodzenia.

ZESTRZELENIE BOEINGA NAD TEHERANEM. CZYTAJ WIĘCEJ >

Bronił zarazem reakcji Londynu na zabicie przez Amerykanów w Iraku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, przekonując, że Wielka Brytania współdziała zarówno z USA, jak i europejskimi partnerami na rzecz złagodzenia napięcia w regionie.

ŚMIERĆ SULEJMANIEGO, CZYTAJ RAPORT >

KIM BYŁ KASEM SULEJMANI >

Johnson przekonywał, że Iran jest "niesamowitym krajem, który powinien być ukierunkowany na nasz sposób działania", ale Irańczycy są "zakładnikami obecnego rządu".

Irański program nuklearnyPAP

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: