Świat

Bomby spadły na Al-Nusrę. Koalicja pomaga umiarkowanej opozycji w Syrii

Świat

InternetFront al-Nusra jest kierowany przez byłego, bliskiego współpracownika bin Ladena

W atakach lotniczych sił koalicji pod wodzą USA, wymierzonych w Państwo Islamskie, w nocy ze środy na czwartek w Syrii zbombardowane zostały też cele związanej z Al-Kaidą islamistycznej organizacji, Frontu Al-Nusra - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Jak podała organizacja z siedziba w Londynie, celem nalotów było biuro i pojazdy Frontu al-Nusra w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Był to drugi atak na cele Al-Nusry w czasie tej operacji międzynarodowej koalicji w Syrii.

Uderzenie w Al-Nusrę

Pierwszy taki atak miał miejsce 23 września, czyli w pierwszym dniu ataków lotniczych sił USA w Syrii w ramach strategii zniszczenia Państwa Islamskiego, dżihadystycznej organizacji zbrojnej, która w ostatnich miesiącach opanowała znaczne tereny w Syrii i Iraku i ustanowiła na nich kalifat.

Agencja Reutera dodaje, że Al-Nusra właśnie w prowincji Idlib zajęła w ub. miesiącu tereny wcześniej zajmowane przez bardziej umiarkowane grupy rebelianckie walczące od trzech lat z reżimem Baszara el-Asada. Al-Nusra przejęła zajmowane przez nie pozycje, m.in. konfiskując broń znalezioną w magazynach.

Zajęcie przez Al-Nusrę tych terenów jest dużym ciosem dla umiarkowanej opozycji. Waszyngton, który zobowiązał się przed kilkoma tygodniami wspomóc te ugrupowania w walce z Asadem, dokonał nalotów, które mają częściowo powstrzymać islamistów tego frontu przed zajmowaniem kolejnych terenów w regionie.

Front Al-Nusra związany z Al-Kaidą był do momentu pojawienia się na mapie Bliskiego Wschodu Państwa Islamskiego, największą działającą w Syrii organizacją terrorystyczną.

Obserwatorium poinformowało też w czwartek, że pierwszych ataków z powietrza dokonano również ubiegłej nocy na cele innego ugrupowania islamistów w Syrii - Ahrar Al-Szam.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Internet

Tagi:
Raporty: