Bombardują Misratę. "W 48 godzin będzie po wszystkim"

Świat

Aktualizacja:

Wojska Muammara Kaddafiego zaatakowały Misratę i szykują się do ataku na Bengazi. Nawołują do złożenia broni, a dowodzący wojskami pod Bengazi syn Kaddafiego odgraża się: "W 48 godzin będzie po wszystkim". Wcześniej sam dyktator w telewizyjnym wystąpieniu oskarżył Zachód, że chce ukraść libijską ropę, a rebeliantów nazwał "szczurami" i zapowiedział, że ich "zmiażdży". Narody Zjednoczone po wczorajszej naradzie nie wykonały na razie żadnego ruchu.

11:50 Siły Kaddafiego ostrzeliwują z broni artyleryjskiej Misratę - to ciąg dalszy ofensywy dyktatora na wschodnią część kraju. Misrata leży około 200 km na wschód od stolicy. Kontrolujący miasto rebelianci od kilku dni przygotowywali się na ten atak. Teraz starają się utrzymać miasto. Źródła szpitalne mówią o co najmniej pięciu ofiarach.

11:48 Ludzie Kaddafiego wezwali rebeliantów w Bengazi, by złożyli broń. Siły dyktatora zbliżają się do miasta i - jak pisze Reuters - wkrótce może rozegrać się decydująca bitwa. Syn Kaddafiego Saif al-Islam powiedział dla francuskiej telewizji Euronews, że jego oddziały są blisko Bengazi i "w 48 godzin będzie po wszystkim".

11:16 Były szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner skrytykował społeczność międzynarodową za jej opieszałość w stosunku do sytuacji w Libii (chodzi o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią). Według niego jest już za późno, by pomóc libijskiej ludności, skoro oddziały Kaddafiego konsekwentnie kontynuują marsz na wschód.

"Najpierw uciekali robotnicy, teraz - rodziny z dziećmiTVN24

9:01 Reporter TVN24 Wojciech Bojanowski w Kairze zmierza na granicę egipsko-libijską. Polska Akcja Humanitarna zamierza dostarczyć pomoc dla koczujących tam 2-4 tys. uchodźców z Libii.

8:19 O przejęciu przez rebeliantów libijskiego tankowca pisze Reporter 24 (czytaj)

6:46 Rebelianci przejęli tankowiec wiozący 25 tys. ton ropy z Grecji do Trypolisu - poinformował były minister spraw wewnętrznych u Kaddafiego, a teraz lider sił rebelianckich Abdel Fatah Younes, cytowany przez Science Christian Monitor. Dodał, że tankowiec należy do syna Kaddafiego - Hannibala i że 30-osobowa załoga jest teraz pod strażą rebeliantów. Są przesłuchiwani. Port jest kontrolowany przez rebeliantów, a przejęta ropa zostanie użyta do ich celów.

3:56 Siły Muammara Kaddafiego wciąż prą na wschód , a jego poplecznicy ogłaszają, że osiągną zwycięstwo nad rebeliantami w ciągu kilku dni.

3:24 Jak poinformowało we wtorek ministerstwo finansów USA, w Stanach zamrożono m.in. majątek szefa libijskiej dyplomacji. Kolejne sankcje objęły także 16 przedsiębiorstw, które znajdują się pod kontrolą Kaddafiego. Obywatele USA nie mogą już robić interesów z libijskimi firmami z wielu kluczowych branż, m.in. paliwowej i energetycznej. Wcześniej rząd USA zamroził majątek Kaddafiego i jego najbliższych o wartości 32 mld. dol.

0:20 Po naradzie za zamkniętymi drzwiami w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie osiągnięto porozumienia i nie przyjęto projektu rezolucji forsowanej przez Wielką Brytanię i Liban po tym jak i Liga Arabska wezwała w sobotę radę do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Libią. Agencja Reuters przywołuje fragment projektu rezolucji, który mówi, że Rada "decyduje się ustanowić zakaz lotów w przestrzeni powietrznej (Libii), co ma pomóc w ochronie cywilów."

Kaddafi znów grzmiReuters, fot. EPA

Skończona Liga, Zachód chce kraść ropę

- Ona jest skończona - grzmiał we wczorajszym wystąpieniu telewizyjnym Kaddafi o inicjującej działania w Radzie Bezpieczeństwa Lidze Arabskiej.

Dyktator po raz kolejny zapowiedział też, że jest wyjątkowo zdeterminowany, aby walczyć z wrogami. Tymi wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi - jak ich rozróżnił.

Rebeliantów nazwał "szczurami" i "błąkającymi się psami". Od dyktatora dostało się również Zachodowi, któremu zarzucił spisek przeciwko Libii. Spisek zawiązany, by - jak podkreślił - ukraść Libii ropę.

Ofiary? Najwyżej setki

Na koniec swojej jak zwykle długiej i przerywanej oklaskami mowy dyktator zaprzeczył, aby w trwających od kilku tygodni walkach zginęły tysiące ludzi.

- Najwyżej setki, i to głównie rebelianci - przedstawił swoją wersję.

POMOC DLA UCHODŹCÓW - AKCJA PAH Wschód Libii wolny od reżimu - czytaj relację Reportera 24 ZOBACZ STUDIO 3D: LIBIJSKA REWOLUCJA ZOBACZ STUDIO 3D: ROPA NAFTOWA-ATUT W RĘKACH KADDAFIEGO ZOBACZ STUDIO 3D: IMPERIUM FINANSOWE RODZINY KADDAFICH

Źródło: reuters, pap