Świat

Bitwa nad jeziorem Czad. Boko Haram zdobyło ostatni bastion sił rządowych

Świat

MagharebiaIslamiści z Boko Haram dążą do zdestabilizowania sytuacji we wschodniej Afryce

Bojownicy z islamistycznej partyzantki Boko Haram po wielogodzinnej walce z żołnierzami zajęli bazę wojskową w mieście Baga na północnym wschodzie Nigerii. Mieszkańcy uciekli do sąsiedniego Czadu, wielu ludzi zginęło - podały w niedzielę miejscowe media.

Po trwającej wiele godzin wymianie ognia z islamistami żołnierze opuścili w sobotę bazę położoną nad jeziorem Czad - podał wydawany w Abudży dziennik "Premium Times", powołując się na źródła w nigeryjskich siłach bezpieczeństwa. Jest to umowna kwatera główna międzynarodowych sił do walki z Boko Haram, choć stacjonowali tam tylko żołnierze z Nigerii.

Przed sobotnim atakiem Baga była ostatnim kontrolowanym przez rząd nigeryjski miastem w regionie. Islamiści przejęli też kontrolę nad kilkoma wioskami w sąsiedztwie zajętej bazy - podała agencja AFP za świadkami.

Baga padła

Był to już piąty atak Boko Haram na Bagę w ciągu ostatnich dwóch lat. W 2013 r. podczas operacji skierowanej przeciwko islamistom armia nigeryjska urządziła masakrę ludności cywilnej, w której według szacunków zginęło ponad 200 osób - pisze agencja dpa. Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęły tysiące osób. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili ataki.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Magharebia

Raporty:
Pozostałe wiadomości