Świat

Bójka Polaków z policjantami. Możliwe tło rasistowskie

Świat

Bójka Polaków z policjantami. Możliwe tło rasistowskie
Google EarthDo bójki doszło w pobliżu popularnej ulicy Promenade

Przed pubem w mieście Portstewart w Irlandii Północnej doszło do bójki dwóch Polaków z sześcioma policjantami po służbie. Do szpitala trafiły trzy osoby. Jak poinformowała lokalna policja, śledztwo prowadzone jest pod kątem dopuszczenia się do "przestępstwa nienawiści".

Wszystko miało zacząć się przy popularnej w Portstewart ulicy Promenade, na której znajduje się wiele pubów i restauracji. W nocy z wtorku na środę doszło w jednym z pubów do spotkania sześciu będących po służbie irlandzkich policjantów z dwoma obywatelami Polski. Mężczyźni następnie mieli opuścić lokal i przemieścić na pobliską ulicę Church Pass, gdzie doszło do regularnej bójki.

"Przestępstwo nienawiści"?

Po zdarzeniu zatrzymanych wszystkich ośmiu mężczyzn biorących udział w bójce. Trzech z nich, dwóch policjantów i jeden Polak, zostało przewiezionych do szpitala. Ich obrażenia określono jako niezagrażające życiu.

Według wstępnych ustaleń policji do zdarzenia miało dojść na podłożu rasistowskim, a śledztwo prowadzone jest pod kątem dopuszczenia się do "przestępstwa nienawiści".

Policjanci, choć po służbie

Przedstawiciel lokalnej policji jednocześnie wyraził żal z powodu udziału w bójce sześciu funkcjonariuszy, bez względu na fakt, że byli po służbie.

- Policja w Irlandii Północnej oczekuje od swoich funkcjonariuszy profesjonalizmu i etycznego zachowania - podkreślił nadinsp. Garry Eaton. - Jakiekolwiek odstępstwo od tych standardów jest nieakceptowalne i jesteśmy przekonani, że jeżeli funkcjonariusze nie dotrzymują ich, muszą być odpowiednio potraktowani - dodał.

Autor: mm\mtom / Źródło: Irish News, BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 2.0 | Aubrey Dale