Boeing zapowiada zmianę w modelu 737 MAX. Takie maszyny rozbiły się w Etiopii i Indonezji

[object Object]
Katastrofa w Etiopii. Kolejne kraje uziemiają Boeingi 737 MAX 8 (materiał "Faktów o świecie" z 11 marca)Joanna Stempień | Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/12

Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, że "w nadchodzących tygodniach" zaktualizuje oprogramowanie we wszystkich samolotach typu 737 MAX. Taka maszyna rozbiła się w niedzielę w Etiopii i kilka miesięcy wcześniej w Indonezji.

Boeing potwierdził, że zmian w oprogramowaniu w 737 MAX 8 i 737 MAX 9 oczekuje amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). W komunikacie dotyczącym zmian w oprogramowaniu firma nie odniosła się do niedzielnej katastrofy boeinga 737 MAX 8 w Etiopii, w której zginęło 157 osób.

Wcześniej koncern przekazał kondolencje rodzinom ofiar.

"Aby bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy"

Amerykański producent poinformował, że w następstwie katastrofy samolotu tego samego typu w Indonezji w październiku ubiegłego roku, w której zginęło 189 osób, od kilku miesięcy pracuje nad ulepszeniem oprogramowania komputerowego systemu stabilizacji i kontroli lotu. Boeing podkreślił, że celem tych zmian jest, by "bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy". Aktualizacja oprogramowania "zostanie wdrożona w całej flocie 737 MAX w nadchodzących tygodniach" - zapewnił koncern.

Kolejne kraje uziemiają boeingi 737 MAX 8

Boeing 737 linii Ethiopian Airlines rozbił się w niedzielę rano kilka minut po starcie z Addis Abeby, stolicy Etiopii. Samolot leciał do stolicy Kenii, Nairobi. Podróżowało nim 149 pasażerów i ośmiu członków załogi. Linie lotnicze przekazały, że nikt nie przeżył katastrofy. Polskie MSZ potwierdziło, że wśród ofiar było dwóch obywateli Polski. Po niedzielnej katastrofie Boeinga 737 MAX 8 w Etiopii maszyny tego typu uziemiły Chiny i Indonezja. Loty 737 MAX 8 zawiesiły także etiopskie linie lotnicze Ethiopian Airlines i meksykański przewoźnik Aeromexico. Tymczasowe uziemienie boeingów 737 MAX zapowiedziały we wtorek władze Singapuru.

Katastrofa lotnicza w EtiopiiMałgorzata Latos | PAP

Autor: ads//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości