Świat

Blair: Husajn był "20 razy gorszy" od Asada

Świat

wikipedia.org CC-BY SA 2.0/WEF DavosTony Blair kiedyś był jednym z głównych graczy na światowej arenie

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair broni swej decyzji sprzed blisko 10 lat, by pod dowództwem USA dokonać inwazji na Irak rządzony przez Saddama Husajna. - Gdyby Husajn został u władzy, świat dziś byłby znacznie bardziej niebezpieczny - powiedział polityk w programie "Newsnight" nadanym we wtorek wieczorem w ramach specjalnego bloku poświęconego inwazji na Irak.

Od obalenia reżimu w Iraku jakość życia w tym kraju "znacząco się poprawiła", ale jest jeszcze "daleka od tego, jaka powinna być" - ocenił Blair. W marcu przypada 10. rocznica jej rozpoczęcia.

Husajn "20 razy gorszy" od Asada

Były premier podkreślił, że choć obecnie świat nie jest bezpieczniejszy niż 10 lat temu, to sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby rządom Husajna nie położono końca. - Gdybyśmy nie odsunęli Husajna od władzy, to proszę tylko sobie wyobrazić, co by się działo obecnie, gdybyśmy mieli z jednej strony rewolucje w krajach arabskich, a z drugiej Husajna, który jest 20 razy gorszy od prezydenta Syrii Baszara el-Asada i który próbowałby stłumić powstanie w Iraku - powiedział były premier.

Blair przyznał, że decyzja, jaką podjął, zgadzając się na udział wojsk brytyjskich w inwazji, nawet po upływie 10 lat bardzo dzieli. Podkreślił przy tym, że należy w pełni zrozumieć złożoność tamtej decyzji, aby móc odpowiednio zareagować w sprawie Syrii i Iranu.

Inwazja wojsk USA, Wielkiej Brytanii i innych państw na Irak rozpoczęła się 20 marca 2003 roku. Do czasu całkowitego wycofania sił brytyjskich w 2009 roku zginęło tam blisko 180 żołnierzy z tego kraju. Nieznana pozostaje dokładna liczba zabitych w tym czasie Irakijczyków, choć ostrożne szacunki mówią o 100 tysiącach ofiar śmiertelnych.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org CC-BY SA 2.0/WEF Davos

Pozostałe wiadomości