Blair gani papieża za gejów

"Papież powinien przemyśleć poglądy na temat homoseksualistów"
"Papież powienien przemyśleć poglądy na temat homoseksualistów"EPA, TVN24

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair krytykuje papieża Benedykta XVI za jego postawę ws. homoseksualizmu. Blair zakwestionował "głęboko okopaną" - jak ją nazwał - postawę papieża odnośnie odmiennych preferencji seksualnych. Uznał też, że "nadszedł czas, by papież ją przemyślał" - donosi środowy "The Times".

"The Times" przytaczając słowa byłego premiera powołuje się na wywiad Blaira dla gejowskiego pisma "Attitude".

Nowe czasy dla gejów

Ludzie zapominają o tym, że racją bytu Jezusa lub nawet proroka Mahometa była zmiana tradycjonalistycznego myślenia. Tony Blair

Były premier przeszedł na katolicyzm w grudniu 2007 roku. Po ustąpieniu z urzędu namawiał duchownych różnych wyznań do ponownej interpretacji prawd wiary. Tak, by traktowali je nie dosłownie, a jako metaforę. Według niego nadszedł czas, by wyznawcy różnych religii traktowali gejów jako równych sobie.

Także pytany o stanowisko Benedykta XVI w sprawie homoseksualizmu, Blair powiedział: - Potrzebna jest postawa, w której gotowość do przemyślenia na nowo uznanych prawd wiary i przyjęcie ewolucyjnego podejścia są elementami warsztatu naukowego, z którym przystępuje się do analizy zagadnień wiary.

"Papież swoje, wierni swoje"

Blair sugeruje również, że stanowisko Benedykta XVI, uznające pociąg seksualny do osób tej samej płci za moralne zło, rozmija się z nastawieniem wiernych Kościoła.

- Wiara zwykłych katolików rzadko znajduje wyraz w tego rodzaju głęboko okopanych poglądach - powiedział były premier. - Ludzie zapominają o tym, że racją bytu Jezusa lub nawet proroka Mahometa była zmiana tradycjonalistycznego myślenia - dodał.

Premier postępowy

W okresie rządów Blaira w Wielkiej Brytanii zalegalizowano małżeństwa homoseksualne. Ustawa zakazująca dyskryminacji gejów i lesbijek daje im prawo do adopcji dzieci i dostęp do metody in vitro. Blair przewodniczy założonej przez siebie Fundacji Wiary, stawiającej sobie za cel zbliżenie największych religii świata w imię wspólnego rozwiązywania najważniejszych jego problemów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA, TVN24