TVN24 | Świat

BBC: noblistka Aung San Suu Kyi umieszczona w więzieniu

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
 Aung San Suu Kyi skazana za korupcję
Reuters Aung San Suu Kyi skazana za korupcję

Byłą przywódczynię Birmy Aung San Suu Kyi przeniesiono z aresztu domowego do izolatki w więzieniu w stolicy Nay Pyi Taw – poinformował brytyjski nadawca publiczny BBC. 77-letnia laureatka Nagrody Nobla została aresztowana, gdy wojsko obaliło wybrany przez nią rząd w lutym 2021 roku.

Była przywódczyni Birmy i pokojowa noblistka Aung San Suu Kyi została przeniesiona do więzienia z nieujawnionego miejsca, w którym była przetrzymywana od wojskowego zamachu stanu z lutego 2021 roku, który obalił legalny rząd jej partii - podaje w czwartek BBC.

Według agencji Kyodo, która powołuje się na birmańskie źródła wojskowe, 77-letnia Suu Kyi została przeniesiona po raz trzeci do nowego miejsca odkąd po wojskowym puczu umieszczono ją w areszcie domowym - trafiła do izolatki w więzieniu w stolicy Nay Pyi Taw.

Liczne proces przeciw Suu Kyi

Lokalne media podały, że sprawa Suu Kyi toczy się dalej w czwartek przed sądem zainstalowanym w kompleksie więziennym, do którego ją przeniesiono.

BBC przekazał, że laureatkę Nagrody Nobla czekają kolejne procesy i jeśli zostanie skazana za wszystkie zarzuty – według niektórych szacunków – grozi jej kara więzienia na ponad 190 lat.

- Obserwujemy jak junta w Mjanmie zmierza w kierunku fazy karnej wobec Aung San Suu Kyi – powiedział zastępca dyrektora Human Rights Watch na Azję Phil Robertson. – Oczywiście próbują zastraszyć ją i jej zwolenników – dodał.

Aung San Suu KyiPradeep Gaurs/Shutterstock

Aung San Suu Kyi skazana za korupcję

Pod koniec kwietnia Suu Kyi została skazana na pięć lat pozbawienia wolności z oskarżenia o korupcję i rzekomego przyjęcia łapówki od wysoko postawionego polityka.

Wcześniej skazano ją na sześć lat więzienia za domniemany nielegalny import krótkofalówek i złamanie restrykcji pandemicznych. Jak dotąd Suu Kyi skazano w sumie na 11 lat więzienia na podstawie pięciu zarzutów. Toczą się przeciw niej kolejne sprawy w związku z kilkunastoma zarzutami, w tym o oszustwa wyborcze i korupcję - pisze Kyodo.

Birma pogrążona jest w chaosie odkąd wojsko przejęło władzę w kraju, odsuwając od niej wybrany demokratycznie rząd. Armia i podległe jej służby bezpieczeństwa wielokrotnie od tego czasu brutalnie tłumiły strajki i protesty przeciwko wojskowej dyktaturze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pradeep Gaurs/Shutterstock

Pozostałe wiadomości