Świat

Bin Laden usunięty z listy ONZ

Świat

FBIRada Bezpieczeństwa ONZ usunęła bin Ladena z listy objętych sankcjami

Blisko dwa lata po śmierci komisja Rady Bezpieczeństwa ONZ wykreśliła byłego przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena z listy osób objętych sankcjami. Wciąż jednak w mocy pozostają restrykcje dotyczące środków finansowych islamskiego ekstremisty.

Bin Laden objęty był zakazem podróżowania, a także sankcjami finansowymi od 25 stycznia 2001 roku. Amerykańskie siły specjalne zastrzeliły go 2 maja 2011 roku w czasie akcji przeprowadzonej w Pakistanie.

Kilka dni

Formalnie nazwisko lidera Al-Kaidy zniknęło z listy 21 lutego. Komisja podała jednak, iż w mocy pozostaje zamrożenie środków, a kraje muszą zgłaszać wnioski o ich odmrożenie, a także zapewnić, że pieniądze nie trafią ani bezpośrednio, ani pośrednio do osób, grup, przedsięwzięć, czy organizacji wykorzystujących je w celach terrorystycznych. Obecnie na liście sankcji wymierzonych w Al-Kaidę Rady Bezpieczeństwa ONZ figurują 233 nazwiska i 63 organizacje. Wszystkie objęte są zakazem międzynarodowym podróżowania i ograniczeniami finansowymi. Siatka bin Ladena posądzona została o zabicie około 3 tysięcy ludzi w czasie ataków na wieże World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Członkowie rodziny Osamy bin Ladena zostali przewiezieni z Pakistanu do Arabii Saudyjskiej, skąd pochodzili. Władze w Rijadzie nie precyzowały, ilu krewnych repatriowano, ale wcześniejsze doniesienia mówiły o trzech żonach, siedmiorgu dzieci i czwórce wnuków

Autor: mn//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: FBI

Pozostałe wiadomości