Świat

Bill Clinton z nagrodą od środowisk gejowskich

Świat

US Department of LabourBill Clinton nagrodzony za wsparcie małżeństw homoseksualnych

- Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton, zostanie przez nas uhonorowany za swe poparcie dla małżeństw homoseksualnych - ogłosiła gejowska grupa lobbingowa GLAAD.

GLAAD (The Gay and Lesbian Alliance Against Defamation) jest organizacją promującą akceptację dla gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transpłciowych. Clinton będzie nagrodzony za wspieranie małżeństw homoseksualnych, w tym kampanię przeciw prawu zakazującemu małżeństw i związków partnerskich dla par homoseksualnych.

Apel prezydenta do Sądu Najwyższego

W minionym miesiącu Clinton wezwał Sąd Najwyższy do unieważnienia ustawy o obronie małżeństw, którą sam podpisał w 1996 roku. Argumentował przy tym, że jest ona niezgodna z konstytucją. Prezydent ogłosił swoje poparcie dla małżeństw homoseksualnych w 2011 roku, dziesięć lat po tym jak przestał być prezydentem Stanów Zjednoczonych.

- Poparcie byłego prezydenta dla społeczności gejów i lesbijek oraz uznanie, że ustawa o obronie małżeństw jest niekonstytucyjna, pokazuje że krajobraz polityczny ciągle się zmienia na rzecz równouprawnienia gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transpłciowych - podkreślił w oświadczeniu Wilson Cruz, aktor i działacz GLAAD.

Wręczenie nagrody 20 kwietnia

Clinton odbierze nagrodę 20 kwietnia na uroczystej gali organizowanej przez GLAAD w Los Angeles. Wśród prezenterów prowadzących 24. galę będą Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence oraz Charlize Theron.

Gale GLAAD, które odbywają się co roku w Nowym Jorku, Los Angeles lub San Francisco, mają na celu uczcić tych, którzy pomagają pielęgnować pozytywny wizerunek gejów w telewizji, filmach, książkach i innych środkach przekazu.

Autor: ksk//kdj/k / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: US Department of Labour