Świat

Bieńkowska jeszcze bez mieszkania. "Będę starała się na weekendy wracać"

Świat

Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego powiedziała, że na razie nie planuje przeprowadzać się do Brukseli
tvn24Elżbieta Bieńkowska oprowadziła reportera TVN24 po swoim nowym miejscu pracy

- Mam nadzieję, że wszystkie nadzieje się spełnią - powiedziała Elżbieta Bieńkowska reporterowi TVN24 w pierwszym dniu swojego urzędowania w Komisji Europejskiej. Przez najbliższe pięć lat była wicepremier będzie zajmowała się w Brukseli rynkiem wewnętrznym i przemysłem.

- Jestem trochę stremowana, ale tak pozytywnie. Mam nadzieję, że wszystkie te oczekiwania, które Europa pokłada w Polsce, się spełnią - zaznaczyła Bieńkowska w rozmowie z Maciejem Sokołowskim.

Przyznała, że stresuje się nową funkcją. - Zaczynam nową pracę, ale to nie jest pierwszy raz w moim życiu - podkreśliła.

Tusk tuż obok

Bieńkowska będzie pracowała w budynku, który jest naprzeciwko nowej siedziby Donalda Tuska - dzieli je tylko ulica. - Jak ostatnio rozmawialiśmy ponad miesiąc temu, to Donald Tusk powiedział, że ta ulica jest jak morze, to nie jest tak, że jesteśmy bardzo blisko - oceniła.

Dodała, że nie liczy na taryfę ulgową od nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. - Między nami na pewno będzie dobrze, ale współpraca pomiędzy przewodniczącym Rady a komisją czasami jest trudna - stwierdziła.

Elżbieta Bieńkowska mówi o tym, ilu będzie miała współpracowników
Elżbieta Bieńkowska mówi o tym, ilu będzie miała współpracownikówtvn24

Na razie przeprowadzki nie będzie

Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego powiedziała, że na razie nie planuje przeprowadzać się do Brukseli. - Rodzina zostaje w Polsce, siedem lat tak żyjemy, zobaczymy, czy w takim dystansie też da się to pogodzić. Ja jednak muszę mieć gdzieś dom, mój dom jest tam, w Mysłowicach. Będę starała się na weekendy wracać. Nie mówię, że na sto procent się nie przeprowadzę, ale na pewno do końca tego roku szkolnego nie - podkreśliła.

Dodała, że w Brukseli nie ma jeszcze "swojego kąta". - Mieszkam w tej chwili w hotelu, nie mam tu jeszcze mieszkania, ale z tego co wiem, żaden z nowych komisarzy jeszcze nie ma. Przede mną pięć lat, więc jeszcze z miesiąc czy dwa mogę tak pomieszkać - mówiła.

Bieńkowska zaznaczyła, że samo miasto zna bardzo dobrze. - Byłam tu 16 lat temu w ramach programu dla krajów, które nie są w UE, mieszkałam tu 3-4 tygodnie, ale wtedy mi się nie podobało. W ostatnich latach też często bywałam w Brukseli, więc nie jest to dla mnie nic nadzwyczajnego. Natomiast nigdy nie pracowałam w instytucjach europejskich, więc dla mnie jest to zagdaka - stwierdziła.

Bieńkowska: to dla Polski wielka rzecz
Bieńkowska: to dla Polski wielka rzecztvn24
wideo 2/18

Autor: eos\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24