Świat

Biden w Kijowie. Oferuje Ukrainie know-how ws. nośników energii. Co jeszcze?

Świat

Aktualizacja:
tvn24Joe Biden wylądował w Kijowie po południu miejscowego czasu

Wiceprezydent USA Joe Biden przybył w poniedziałek po południu do Kijowa z dwudniową wizytą, by zapowiedzieć amerykańską pomoc techniczną dla Ukrainy, w tym w dziedzinie energii i reform gospodarczych - powiadomił przedstawiciel administracji USA.

Jeszcze na pokładzie samolotu Bidena cytowany przez Reutera wysoki urzędnik USA, powiedział dziennikarzom, że pomoc będzie polegać głównie na zaoferowaniu Ukrainie know-how w celu poprawy efektywności wykorzystania nośników energii. Wcześniej służby prasowe Białego Domu zapowiadały konsultacje Bidena "na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie i kroków na rzecz poprawy krótko- i długoterminowego ukraińskiego bezpieczeństwa energetycznego". Grupy amerykańskich fachowców mają też wesprzeć Ukrainę w efektywnym ulokowaniu pomocy międzynarodowej we wszystkich częściach kraju - powiedział przedstawiciel amerykańskie administracji. Według tego źródła wiceprezydent Biden ma też rozmawiać na temat zapowiedzianego wysłania w ramach dodatkowej pomocy nieśmiercionośnego sprzętu ukraińskim siłom zbrojnym. Joe Biden ma się spotkać z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Biały Dom poinformował wcześniej, że w programie wizyty przewidziano także spotkania z deputowanymi Rady Najwyższej (parlamentu) i przedstawicielami różnych partii, regionów oraz organizacji pozarządowych.

Po południu amerykański wiceprezydent odwiedził ambasadę USA w Kijowie:

Deklaracja poparcia dla ukraińskiej demokracji

Amerykańska administracja oświadczyła w komunikacie, że w czasie rozmów wiceprezydent Stanów Zjednoczonych "omówi starania społeczności międzynarodowej na rzecz pomocy w ustabilizowaniu i wzmocnieniu ukraińskiej gospodarki i wsparcia Ukrainy w dążeniach do reformy konstytucyjnej, decentralizacji, działań antykorupcyjnych i wolnych oraz uczciwych wyborów prezydenckich wyznaczonych na 25 maja".

Wizyta Bidena w Kijowie ma być, jak twierdzi przedstawiciel amerykańskich władz, bardzo jednoznaczną deklaracją poparcia Stanów Zjednoczonych dla ukraińskiej demokracji, jedności, suwerenności i integralności terytorialnej. - Biden zaapeluje o pilne wcielenie w życie porozumienia zawartego w Genewie w minionym tygodniu, sugerując jednocześnie, że wzrosną koszty ewentualnego wyboru przez Rosję destabilizacji zamiast konstruktywnego kursu - poinformowano.

Autor: ktom/kg//gak/kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: