TVN24 | Świat

"New York Times": Biały Dom powołał grupę przygotowującą odpowiedź na atak bronią masowego rażenia

TVN24 | Świat

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP, New York Times

W Białym Domu powołano specjalny zespół przygotowujący scenariusze odpowiedzi na rosyjskie ataki bronią masowego rażenia na terytorium NATO i innych krajów - twierdzi "New York Times". Według dziennika grupa miała powstać kilka dni po rozpoczęciu inwazji. Zdaniem dziennika urzędnicy rozważają też, jaki jest próg przystąpienia USA do walk.

Trwa 29. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaczęła się ona 24 lutego.

29. DZIEŃ ROSYJSKIEJ INWAZJI NA UKRAINĘ. RELACJA TVN24.PL >>>

"New York Times" twierdzi, że kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w Białym Domu powołano specjalny zespół przygotowujący scenariusze odpowiedzi na rosyjskie ataki bronią masowego rażenia na terytorium NATO i innych krajów. 

W Białym Domu miał powstać "Tiger Team"

Według dziennika, zespół - nazwany Tiger Team - został powołany 28 lutego przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana. Jedną z głównych rozważanych kwestii jest to, czy w razie użycia przez Rosję broni jądrowej i wywołania pośrednich skutków dla państw NATO, powinien zostać uruchomiony artykuł V traktatu o NATO.

Jeden z oficjeli administracji powiedział dziennikowi, że nawet użycie "małej" taktycznej broni jądrowej przez Rosję na Ukrainie oznaczałoby potencjalnie zmianę podejścia USA co do udziału w wojnie. Wyznaczenie progu, który skłoniłby USA do aktywnego zaangażowania się w konflikt, jest jednym z głównych priorytetów zespołu.

Według dziennika inne tematy to też reakcja na rozszerzenie przez Rosję swojej wojny na Mołdawię lub Gruzję. Osobny zespół powołano zaś do zbadania możliwości, jakie daje rosyjska inwazja - postrzegana jako strategiczny błąd Moskwy - dla długoterminowej poprawy pozycji geopolitycznej USA.

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP, New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości