TVN24 | Świat

Prezydent Joe Biden spotka się z papieżem Franciszkiem w Watykanie

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, Reuters
Papież Franciszek podczas konferencji w WatykanieReuters
wideo 2/2
ReutersPapież Franciszek podczas konferencji w Watykanie

Papież Franciszek spotka się z Joe Bidenem w Watykanie 29 października. Papież będzie rozmawiał z prezydentem USA między innymi o kryzysie klimatycznym i walce z koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak przekazała w czwartkowym oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, do audiencji dojdzie w przeddzień szczytu G20 w Rzymie.

Biden i papież Franciszek będą rozmawiać na temat "współpracy w wysiłkach opartych na poszanowaniu fundamentalnej godności człowieka, w tym dotyczących zakończenia pandemii COVID-19, walki z kryzysem klimatycznym i opieki nad ubogimi".

Papież Franciszek GIUSEPPE LAMI/PAP/EPA

Pierwszy punkt wizyty w Europie

Będzie to pierwsze spotkanie Franciszka i Bidena od czasu objęcia przez niego prezydentury. Biden to drugi w historii prezydent USA, który jest katolikiem, choć jego relacje z Kościołem w Stanach Zjednoczonych są skomplikowane. W czerwcu amerykański episkopat - wbrew ostrzeżeniom Watykanu - zagłosował nad stworzeniem dokumentu, który miałby "wyjaśnić", czy katoliccy politycy opowiadający się za prawem do aborcji - tacy jak Biden - powinni przyjmować komunię świętą.

Joe Biden JIM LO SCALZO/PAP/EPA

Audiencja w Watykanie będzie pierwszym punktem wizyty prezydenta USA w Europie. 30 i 31 października Biden będzie uczestniczył w rzymskim szczycie przywódców G20, zaś w dniach 1-2 listopada weźmie udział w oenzetowskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, w Szkocji.

Udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem weźmie także małżonka Joe Bidena, Jill Biden - podała Agencja Reutera.

Autor:tas

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: GIUSEPPE LAMI/PAP/EPA