TVN24 | Świat

Zastępca sekretarza stanu USA spotka się ze Swiatłaną Cichanouską. Jest termin

TVN24 | Świat

Autor:
tmw/b
Źródło:
PAP

Zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun spotka się w poniedziałek na Litwie ze Swiatłaną Cichanouską - podał zespół kandydatki na prezydenta Białorusi w ostatnich wyborach.

Agencja Reutera wskazała, że Waszyngton stara się znaleźć pokojowe rozwiązanie powyborczego kryzysu politycznego, które zapobiegłoby rosyjskiej interwencji.

Stephen Biegun spotka się w Wilnie z szefem litewskiej dyplomacji Linasem Linkevicziusem oraz z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem, "aby omówić sytuację na Białorusi, stosunki bilateralne oraz kwestie dotyczące NATO i obronności" - podało litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zapowiadając tę wizytę.

Następnie we wtorek i środę Biegun będzie przebywał w Moskwie - przekazało rosyjskie źródło dyplomatyczne agencji Interfax.

Litwa, na którą w zeszłym tygodniu przybyła Cichanouska, postrzega wizytę Bieguna jako "znak, że Stany Zjednoczone są gotowe do odegrania roli w rozwiązaniu białoruskiego kryzysu, w tym wobec Moskwy" - ocenił dla AFP Vygaudas Uszackas, były ambasador Unii Europejskiej w Rosji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wybory prezydenckie na Białorusi

Od ogłoszenia wyników wyborów 9 sierpnia - według których ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a Cichanouska 10,1 proc. głosów - na Białorusi odbywają się wielotysięczne protesty.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska potępiły wybory jako pełne nieprawidłowości. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wezwał w czwartek Łukaszenkę do przyjęcia międzynarodowej pomocy w rozpoczęciu rozmów z opozycją.

Białoruski przywódca zaapelował wcześniej do prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w rozwiązaniu sytuacji.

Autor:tmw/b

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: