Białoruska straż graniczna ma nowego szefa. "Ta zmiana zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski"

Autor:
ks/kab
Źródło:
PAP
Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy (materiał z 16.06.2022)
Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy (materiał z 16.06.2022)Twitter/Straż Graniczna
wideo 2/4
Twitter/Straż GranicznaBudowa zapory na polsko-białoruskiej granicy (materiał z 16.06.2022)

Zmiana na stanowisku przewodniczącego białoruskiej służby granicznej, które 30 maja objął Konstantin Mołostow, zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski - ocenił w piątek pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"30 maja przewodniczącym Państwowego Komitetu Pogranicznego Białorusi został Konstantin Mołostow. Zmiana ta zwiastuje zwiększenie wrogości wobec Polski" - napisał na Twitterze. Minister zaznaczył, że należy spodziewać się kolejnych ataków propagandowych oraz dalszego prowadzenia operacji hybrydowej przeciwko Polsce.

"Białoruski despota A. Łukaszenka, powołując Mołostowa, powtórzył kłamstwa dotyczące rzekomych zagrożeń ze strony Polski" - przekazał, dodając, że Łukaszenka wskazał, że w związku z "wrogością Polski i Litwy" Białoruś musi usprawniać system zabezpieczenia granicy.

Wskazał, że sam Mołostow dał się poznać jako uczestnik ataków medialnych na Zachód, oskarżał kraje NATO o agresję wobec Białorusi. "Polskę oskarżał o militaryzowanie granicy z Białorusią, 'niehumanitarne' traktowanie cudzoziemców. Atakował również decyzję o wzmocnieniu ochrony granicy z Białorusią" - podkreślił.

Ma silne związki z Rosją, znajduje się na unijnej liście sankcyjnej

Przypomniał, że Mołostow od grudnia 2021 roku jest wpisany na listę sankcyjną Unii Europejskiej. "Brał udział w organizowaniu i zarządzaniu operacją hybrydową, której celem było sparaliżowanie Europy ruchem migracyjnym" - dodał.

Czytaj również: Sąd uznał "pushback" wobec Etiopczyka za bezskuteczny. "Oznacza to, że był niezgodny z prawem"

Przekazał, że Mołostow ma silne związki z Rosją - urodził się w ZSRS, tam kończył kursy, służbę wojskową, w Rosji uczęszczał na szkolenia FSB. "Decyzja Łukaszenki to kolejny krok zwiększający dominację Rosji nad Białorusią" - podkreślił. "Awans dla Mołostowa sugeruje, że Białoruś będzie kontynuowała ataki propagandowe przeciwko Polsce" - ocenił.

Dodał, że należy się także spodziewać dalszych ataków migracyjnych z terenów Białorusi oraz większej koordynacji działań z Rosją.

Konstantin Mołostow, szef Grodzieńskiej Grupy Straży Granicznej, został 30 maja mianowany przewodniczącym Państwowego Komitetu Granicznego. Pochodzi z Rosji. Urodził się 30 maja 1970 r. w Krasnoarmiejsku w obwodzie saratowskim. Studiował w Wyższej Szkole Dowodzenia Straży Granicznej w Ałmaty oraz w Akademii Straży Granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Później ukończył Akademię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi i Akademię Administracji.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Szlak migracyjny. Turcja-Białoruś-Polska"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Straz_Graniczna

Pozostałe wiadomości