TVN24 | Świat

Zatrzymani podczas protestów dziennikarze skazani

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Białorusini wychodzą na ulice od sierpniowych wyborów prezydenckich
Białorusini wychodzą na ulice od sierpniowych wyborów prezydenckich TUT.by
wideo 2/35
TUT.byW Mińsku trwają protesty. W niedzielę doszło do zatrzymań

Na kilkanaście dni aresztu skazał w poniedziałek pięcioro dziennikarzy sąd w Mińsku. Zostali oni zatrzymani podczas weekendowych akcji protestacyjnych. Wśród ukaranych jest dziennikarz współpracujący z Biełsatem.

Dziennikarka portalu Onliner Darja Śpiawak została skazana na 13 dni pozbawienia wolności za niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy i udział w nielegalnej akcji. Była zatrzymana w sobotę podczas marszu studentów. Na 15 dni za niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy i udział w nielegalnej akcji skazano też Wadzima Zamirouskiego i Usewałada Zarubina, pracujących dla serwisów BiełaPAN i TUT.by. Oni też pracowali na marszu studentów.

Dziennikarze nie przyznali się do winy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak informuje TUT.by, na 15 dni zostali też skazani Aleś Liubianczuk współpracujący z Biełsatem i Arciom Majorau z gazety "Biełorusy i rynok". Według danych zamieszczonych na stronie centrum obrony praw człowieka Wiasna mężczyzn zatrzymano na akcji protestu w Mińsku w niedzielę.

280 zatrzymanych po niedzielnych protestach

Ministerstwo spraw wewnętrznych Białorusi poinformowało w poniedziałek, że za złamanie przepisów dotyczących masowych zgromadzeń zatrzymano w niedzielę w tym kraju 280 osób, w tym 215 w Mińsku. Był to kolejny dzień powyborczych protestów zwolenników opozycji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Władze: na ulicach została "najbardziej radykalna" część protestujących >>>

Rzeczniczka MSW Wolha Czamadanawa przekazała, że w kraju odbyło się 16 akcji protestu, w których - według niej - wzięło udział ok. 8 tys. ludzi. Jak wskazała, w szczytowym momencie w proteście w Mińsku brało udział ok. 7 tys. ludzi. Radio Swaboda oszacowało liczbę uczestników marszu w Mińsku na kilkadziesiąt tysięcy, agencja Interfax-Zapad - na 30 tys.

Według rzeczniczki we wszystkich głównych miastach obwodowych, oprócz stolicy, w protestach brało od 10 do 100 osób. Czamadanawa sprecyzowała, że w aresztach pozostaje 237 osób zatrzymanych w niedzielę.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości