Kanada i Wielka Brytania nakładają sankcje na Łukaszenkę

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentneTVN24
wideo 2/21
TVN24Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne

Wielka Brytania oraz Kanada nałożyły sankcje ekonomiczne na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę oraz 10 funkcjonariuszy państwowych, w tym szefa MSW i szefa mińskiej policji. Kraje działały razem, "by sprawić, żeby sankcje miały silniejszy efekt oraz żeby zademonstrować jedność w naszym potępieniu dla obecnej sytuacji" - przekazał minister spraw zagranicznych Kanady.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W komunikacie MSZ Kanady czytamy, że "ogłoszone dziś sankcje są częścią szerszych wysiłków dyplomatycznych ze strony Kanady, by znaleźć drogę do pozytywnej zmiany w obecnej sytuacji na Białorusi". "Wysiłki te obejmują również wsparcie dla Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, stawanie w obronie wolności mediów i wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego" - dodano.

Sankcje są wyrazem poparcia dla narodu białoruskiego - podkreśliło kanadyjskie MSZ. "Od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku, rząd białoruski prowadzi systematyczną kampanię represji i sponsorowanej przez państwo przemocy wobec protestów publicznych i działań grup opozycyjnych. Kanada jest głęboko zaniepokojona nieustającymi, dobrze udokumentowanymi doniesieniami o pogwałceniach praw człowieka, w tym wolności prasy, wolności wypowiedzi i pokojowych zgromadzeń oraz wolnych i sprawiedliwych wyborów demokratycznych" - napisano.

BIAŁORUŚ. NAJNOWSZE INFORMACJE NA PORTALU TVN24.PL >>>

Jak dodał cytowany w komunikacie szef resortu Francois-Philippe Champagne, Kanada działa wspólnie z Wielką Brytanią, "by sprawić, żeby sankcje te miały silniejszy efekt oraz żeby zademonstrować jedność w naszym potępieniu dla obecnej sytuacji".

Brytyjskie MSZ: reżim Łukaszenki jest odpowiedzialny za szereg naruszeń praw człowieka

W lipcu Wielka Brytania - która do tej pory koordynowała sankcje w ramach wspólnej polityki Unii Europejskiej - uruchomiła własny reżim sankcji nakładanych na osoby odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka. Sankcje uniemożliwiają wjazd do kraju, transferowanie pieniędzy przez brytyjskie banki i uzyskiwanie dochodów w Wielkiej Brytanii. Alaksandr Łukaszenka jest pierwszym przywódcą, który został objęty sankcjami w ramach tego reżimu.

Jak napisało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ, reżim Łukaszenki jest odpowiedzialny za szereg naruszeń praw człowieka w stosunku do opozycjonistów, mediów i obywateli Białorusi w następstwie sfałszowanych wyborów. Pomimo licznych apeli ze strony społeczności międzynarodowej, odmówił on nawiązania dialogu z opozycją, decydując się na zwiększenie brutalnych represji.

Alaksandr Łukaszenkapresident.gov.by

Sankcje zostały nałożone w odpowiedzi na torturowanie i złe traktowanie setek pokojowo nastawionych demonstrantów w areszcie po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Władze białoruskie nie podjęły żadnych działań w celu pociągnięcia do odpowiedzialności winnych. Wielu opozycjonistów zostało aresztowanych lub przymusowo deportowanych i odmówiono im ponownego wjazdu, co jest wyrazem pogardy Łukaszenki dla dialogu z opozycją i dla podstawowych praw człowieka, podkreśla brytyjskie MSZ.

CZYTAJ TAKŻE: Rau: jeśli Unia nie nałoży sankcji, możliwe sankcje narodowe >>>

Oprócz Łukaszenki na liście między innymi szef oddziałów specjalnych OMON-u, szef MSW i syn prezydenta

Na liście osób objętych sankcjami - oprócz Łukaszenki - znajdują się: Chazałbiek Atabiekau (dowódca specjalnej brygady Wojsk Wewnętrznych w dzielnicy Uruczcza Mińska), Dzmitryj Bałaba (szef oddziałów specjalnych OMON-u), Alaksandr Barsukou (szef policji w Mińsku), Alena Dmuchajła (sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej), Wadzim Ipatau (wiceprzewodniczący CKW), Juryj Karajeu (szef białoruskiego MSW), Iwan Kubrakou (szef mińskiego oddziału MSW), Wiktar Łukaszenka (członek Rady Bezpieczeństwa Białorusi, syn prezydenta), Juryj Nazarenka (wiceminister spraw wewnętrznych) oraz Lidzija Jarmoszyna (przewodnicząca CKW).

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Pozostałe wiadomości