TVN24 | Świat

"Liczę dzisiaj mocno na reakcję ze strony Unii Europejskiej. To nie może pozostać bez odpowiedzi"

TVN24 | Świat

Autor:
js//rzw
Źródło:
TVN24
Prezydent: Liczę dzisiaj mocno na reakcję ze strony Unii Europejskiej. To nie może pozostać bez odpowiedziTVN24
wideo 2/21
TVN24Prezydent: Liczę dzisiaj mocno na reakcję ze strony Unii Europejskiej. To nie może pozostać bez odpowiedzi

To sytuacja bez precedensu, stanowiąca niewątpliwe złamanie zasad prawa międzynarodowego i w moim przekonaniu nie może pozostać bez międzynarodowej odpowiedzi – powiedział podczas wizyty w Turcji prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku i zatrzymania przez białoruskie służby aktywisty Ramana Pratasiewicza.

Samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został w niedzielę zmuszony do lądowania w Mińsku po rzekomej informacji o bombie na pokładzie. Linie Ryanair poinformowały, że polecenie lądowania otrzymały od kontrolerów z białoruskiego lotniska. Do samolotu poderwano myśliwiec białoruskich sił zbrojnych.

Informacja o bombie nie potwierdziła się. Po wylądowaniu w Mińsku białoruska milicja zatrzymała natomiast znajdującego się na pokładzie opozycyjnego dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza. Władze Białorusi poszukiwały go listem gończym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prezydent Andrzej Duda został poproszony na konferencji prasowej w Ankarze o komentarz do tych zdarzeń.

Prezydent liczy na reakcję Unii Europejskiej

Andrzej Duda powiedział, że sytuacja "jest bezprecedensowa". Dodał, że "jest nazywana przez niektórych polityków bardzo dosadnie".

Przekazał, że rozmawiał na ten temat z premierem Mateuszem Morawieckim. - Konsultowaliśmy tę kwestię. Dzisiaj jest ona przedmiotem dyskusji na Radzie Europejskiej – podkreślił. Przypomniał, że już we wczorajszym wpisie na Twitterze napisał, iż "to wymaga reakcji ze strony społeczności międzynarodowej".

- Liczę dzisiaj mocno na tę reakcję ze strony Unii Europejskiej. Uważam, że nie może to absolutnie pozostać bez odpowiedzi – podkreślił.

Zaznaczył, że lot nie odbywał się do Polski, ale "na pokładzie byli chociażby polscy obywatele". - Na szczęście wszyscy bezpiecznie dotarli do miejsca przeznaczenia, czyli do Wilna – dodał.

- Natomiast jest to rzeczywiście sytuacja bez precedensu, stanowiąca niewątpliwe złamanie zasad prawa międzynarodowego i absolutnie w moim przekonaniu nie może pozostać bez międzynarodowej odpowiedzi – powtórzył Duda.

Białoruś uziemiła samolot linii RyanairAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:js//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24