Świat

Białoruś pójdzie do urn 11 października. Opozycja podzielona

Świat

Łukaszenka rządzi od 1994 roku
ReutersŁukaszenka sprawuje urząd prezydenta na Białorusi od 1994 r.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 11 października. Tak zdecydowała Izba Reprezentantów, niższa izba białoruskiego parlamentu - poinformowała agencja BiełTA.

Zgodnie z białoruskim ustawodawstwem termin wyborów wyznacza Izba Reprezentantów i odbywają się one w niedzielę, nie później niż na dwa miesiące przed wygaśnięciem poprzedniej 5-letniej kadencji prezydenta, co tym razem nastąpi 21 stycznia 2016 r.

Oprócz Łukaszenki o planach startu w wyborach wspominało na razie kilku polityków, m.in. szef Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz. Opozycja nie ma wspólnego kandydata. Zjednoczona Partia Obywatelska wysunęła kandydaturę swego przywódcy Anatola Labiedźki, a Partia Lewicowa "Sprawiedliwy Świat" - Siarhieja Kalakina. Partia BNF powiadomiła zaś, że poprze działaczkę "Mów prawdę!" Taccianę Karatkiewicz. Prezydentem może być obywatel Białorusi, który skończył 35 lat i co najmniej od 10 lat mieszka na terytorium kraju. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2010 r. startowało siedmiu kandydatów opozycji. Po zamknięciu lokali wyborczych 19 grudnia doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Łukaszence. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek. Łukaszenka sprawuje urząd prezydenta na Białorusi od 1994 r.

Autor: mtom / Źródło: PAP / TVN24 / Fakty Online

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org CC BY SA 4.0 | Okras

Pozostałe wiadomości