KGB zatrzymało przy granicy z Polską podejrzanego o związki z dżihadystami

Świat

КГБ РБBiałoruskie KGB i milicja złapały Czeczena

Podejrzewany o związki z tzw. Państwem Islamskim mężczyzna urodzony w Czeczenii został zatrzymany w Brześciu przy granicy z Polską podczas wspólnej operacji białoruskiego KGB i OMON-u – poinformowała w piątek telewizja ONT.

"W Brześciu w wyniku wspólnej operacji Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i OMON-u zatrzymano mężczyznę urodzonego w Czeczenii. 28-latek był poszukiwany międzynarodowym listem gończym jako uczestnik nielegalnej formacji zbrojnej. KGB podejrzewa go o związek z radykalnym ugrupowaniem Państwo Islamskie” – podała ONT.

Nagrania z Bliskiego Wschodu w telefonie

W telewizji dodano, że służby specjalne mają powody, by przypuszczać, że zatrzymany przeszedł szkolenie w jednym z obozów dla bojowników.

Według informacji ONT mężczyzna opuścił Czeczenię w 2003 r. Funkcjonariusze znaleźli w telefonie zatrzymanego nagrania wideo, na których widać budynki typowe dla miast Bliskiego Wschodu.

"Nawet jeśli właściciel smartfona nie był uczestnikiem żadnych przestępstw, to mógł być świadkiem krwawych wydarzeń na terytoriach ogarniętych bestialskimi działaniami Państwa Islamskiego" – podał kanał TV.

Nagranie z telefonu zatrzymanego można było znaleźć w internecie, a światowe kanały telewizyjne przedstawiały je jako rzeczywiste wideo z przygotowań bojowników w obozach szkoleniowych IS – informuje państwowa agencja BiełTA.

Przedstawiciele organów bezpieczeństwa analizują obecnie treść nagrań, kontakty i korespondencję w telefonie.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: КГБ РБ