Świat

Białoruś nie ma nic przeciwko większej obecności NATO u swych granic

Świat

Amerykanie w Polsce. 173. brygada wylądowała
tvn24Amerykanie są już w Polsce. Na Litwie pojawią się do końca tygodnia

Białoruś nie widzi naruszenia międzynarodowych zobowiązań w związku ze wzmocnieniem sił NATO u swoich zachodnich granic – oświadczył w czwartek rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dźmitry Mironczyk.

- Jesteśmy zaznajomieni z oświadczeniami politycznego i wojskowego kierownictwa państw zachodnich co do wojskowej aktywności u naszych granic. Chodzi o zwiększenie liczebności kontyngentów wojskowych w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń. Jak wiadomo, w szeregu przypadków takie oświadczenia nie znajdują poparcia nawet wśród zachodnich sojuszników i nie są realizowane w praktyce, a niektóre z realizowanych mają raczej symboliczne znaczenie – oznajmił Miroczyk.

NATO może ćwiczyć. Mińsk to rozumie

Według Mironczyka Białoruś już określiła wystarczająco jasno swoje stanowisko w tej kwestii i podjęła praktyczne kroki w związku ze wzmacnianiem lotniczego kontyngentu NATO.

Rzecznik podkreślił jednak: - W tym konkretnym przypadku nie dostrzegamy naruszenia istniejących zobowiązań międzynarodowych ani o charakterze wielostronnym, ani dwustronnym, w tym porozumień o dodatkowych środkach zaufania, zawartych z naszymi sąsiadami.

Dodał, że strona białoruska będzie nadal obserwować i oceniać sytuację pod kątem zgodności działań w pobliżu białoruskich granic ze wspomnianymi porozumieniami.

W środę w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (Zachodniopomorskie) wylądowała kompania 150 amerykańskich żołnierzy z Grupy Bojowej 173. Brygady Powietrznodesantowej. Oddział przeprowadzi w Polsce ćwiczenia z oddziałem 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: