TVN24 | Świat

Prawniczka broniła znanych opozycjonistów, została zawieszona

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, Radio Swoboda
Swiatłana Cichanouska w Karpaczu zażądała uwolnienia białoruskich opozycjonistów
Swiatłana Cichanouska w Karpaczu zażądała uwolnienia białoruskich opozycjonistów TVN24
wideo 2/3
TVN24Swiatłana Cichanouska w Karpaczu zażądała uwolnienia białoruskich opozycjonistów

Prawniczka wielu znanych aktywistów białoruskiej opozycji - Natalla Mackiewicz - została zawieszona w wykonywaniu obowiązków. Powodem jest postępowanie dyscyplinarne prowadzone przez mińską Izbę Adwokacką.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Decyzję o odsunięciu Mackiewicz od wykonywania obowiązków od 13 października podjęło ministerstwo sprawiedliwości Białorusi – podało w środę Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Mackiewicz jest adwokatką między innymi byłego prezesa Biełgazprombanku i poważnego rywala Łukaszenki w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Wiktara Babaryki, skazanego na 14 lat kolonii karnej za domniemane przestępstwa finansowe. Pracuje też dla opozycjonisty Siarhieja Cichanouskiego (męża obecnej liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej). Broniła również noblistki Swiatłany Aleksijewicz, która po zeszłorocznych wyborach prezydenckich poparła przeciwników reżimu Łukaszenki.

CZYTAJ TAKŻE: Cichanouska i Łatuszka znowu na celowniku. "Utworzyli pseudoorgany władzy państwowej"

Długa historia obrony

Media niezależne nazywają prawniczkę, która ma długą historię obrony w sprawach politycznych, jednym z najbardziej szanowanych adwokatów na Białorusi, broniących znanych opozycjonistów i działaczy społecznych w głośnych sprawach motywowanych politycznie.

Centrum "Wiasna" informuje o "masowym pozbawianiu adwokatów prawa do pracy" w trakcie trwającego od 2020 roku kryzysu politycznego oraz nasilenia represji na Białorusi. Wśród adwokatów, których pozbawiono licencji, są obrońcy Wiktara Babaryki, Maryi Kalesnikawej i innych działaczy opozycji. 

Autor:tas

Źródło: PAP, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: