Rau: jeśli Unia nie nałoży sankcji, możliwe sankcje narodowe 

Autor:
pp/mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentneTVN24
wideo 2/21
TVN24Rau o wyborach na Białorusi. Nagranie z 9 września

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau oświadczył, że jeśli Unia Europejska nie nałoży sankcji na Białoruś, sąsiadujące z nią państwa Unii Europejskiej mogą rozważyć wprowadzenie sankcji narodowych.

- Gdyby nie doszło do wprowadzenia takich sankcji, mówimy o sankcjach wymierzonych w poszczególnych funkcjonariuszy państwa białoruskiego, to kraje naszego regionu rozważą, myślę o sąsiadach Białorusi należących do Unii Europejskiej, wprowadzenie sankcji narodowych - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Budapeszcie po rozmowach z węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Polski minister wyraził jednak nadzieję, że sankcje unijne staną się faktem. Przypomniał, że ministrowie spraw zagranicznych UE już w końcu sierpnia zbudowali konsensus co do tego, że UE będzie dążyć do objęcia sankcjami funkcjonariuszy państwa białoruskiego, którzy są odpowiedzialni za fałszerstwa wyborcze lub za "brutalizację życia publicznego po przeprowadzeniu tych quasi-wyborów".

Doszło - jak powiedział - do odłożenia tej sprawy ze względu na sprzeciw jednego z państw unijnych. - Ale mamy nadzieję, że konsensus tutaj dość szybko będzie osiągnięty na forum unijnym - powiedział Rau.

Wspomniane przez ministra państwo to Cypr, który domaga się jednoczesnego wprowadzenia restrykcji przeciw Turcji z powodu nielegalnych wierceń, prowadzonych przez ten kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Rau o ewentualnych sankcjach unijnych przeciw Rosji

Odnosząc się do ewentualności sankcji unijnych przeciw Rosji w związku z otruciem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Rau podkreślił: - Nie ulega wątpliwości, że próba otrucia Aleksieja Nawalnego była szokiem dla elit politycznych UE i na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Unii w przyszłości - wiemy, że w październiku - będziemy wracać [do tego - red.], bo wymiar tego zdarzenia ma charakter naruszenia prawa międzynarodowego z zakresu posługiwania się bronią chemiczną".

Premier Węgier Viktor Orban w niedawnym wywiadzie dla agencji Reutera wyraził przekonanie, że Unia Europejska powinna wycofać się z sankcji przeciwko Rosji. Pytany, czy Węgry poprą sankcje w związku ze sprawą Nawalnego, podkreślił jednak: "Z punktu widzenia Węgier nie widzimy powodu, dla którego powinniśmy to zrobić. Ale jeśli Unia Europejska będzie chciała to zainicjować, jesteśmy gotowi to rozważyć".

Autor:pp/mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości