Kalesnikawa przewieziona do kolonii poprawczej w Homlu

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Maryja Kalesnikawa, znana białoruska opozycjonistka, została przewieziona z aresztu do kolonii poprawczej w Homlu. W ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie przebywać na kwarantannie.

Więźniarkę polityczną Maryję Kalesnikawą, skazaną na 11 lat więzienia, przewieziono do homelskiej kolonii poprawczej dla kobiet numer 4 – podało Centrum Praw Człowieka Wiasna we wtorkowym komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Białoruska sekcja Radio Swoboda podała dokładny adres kolonii, poinformowała także, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni Kalesnikawa będzie przebywać na kwarantannie z uwagi na pandemię COVID-19.

W poniedziałek obrońcy praw człowieka poinformowali o umieszczeniu w kolonii karnej innego działacza opozycji, adwokata Maksima Znaka, który był skazany razem z Kalesnikawą. Prawnik otrzymał wyrok 10 lat więzienia.

Dołączyli do ekipy Cichanouskiej

Kalesnikawa i Znak zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej. Groziła im kara pozbawienia wolności do 12 lat. Wyroki w ich sprawie zapadły we wrześniu 2021 roku. W styczniu tego roku Sąd Najwyższy odrzucił ich apelacje, utrzymując kary więzienia.

39-letnia Kalesnikawa i 40-letni Znak byli pracownikami sztabu wyborczego byłego bankiera Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach, a następnie skazano na 14 lat kolonii karnej za rzekome malwersacje finansowe.

Opozycjoniści dołączyli po aresztowaniu Babaryki do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, a po jej przymusowej emigracji weszli w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Rada, którą tworzyło otoczenie Cichanouskiej, stawiała sobie za cel dialog z władzami w sprawie zażegnania kryzysu powyborczego i przeprowadzenia nowych wyborów.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 roku i – jak twierdzą świadkowie – próbowano ją zmusić do wyjazdu na Ukrainę, co udaremniła, niszcząc swój paszport. Znak został zatrzymany dwa dni później. Oboje zostali uznani za więźniów politycznych przez organizacje broniące praw człowieka.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Radio Swoboda

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości