Świat

"Słowiańskie Braterstwo-2017". Komandosi z Rosji, Białorusi i Serbii przy polskiej granicy

Świat

[object Object]
Scenariusz manewrów przewiduje "utrzymanie pokoju w wymyślonym państwie na mocy mandatu ONZ"mil.ru
wideo 2/27

Forsowanie przeszkody wodnej i desant z samolotów Ił-76 – to elementy ćwiczone przez komandosów z Białorusi, Rosji i Serbii w ramach aktywnej fazy manewrów "Słowiańskie Braterstwo-2017", która rozpoczęła się pod białoruskim Brześciem.

- Dzisiaj rano rozpoczął się pierwszy etap aktywnej fazy manewrów – poinformował w poniedziałek dziennikarzy zastępca dowódcy manewrów, rosyjski pułkownik Aleksiej Sgibniew, cytowany przez agencję Interfax-Zachód.

Mówił o "przygotowaniu międzynarodowej taktycznej grupy batalionowej złożonej z oddziałów rosyjskich, białoruskich i serbskich do wykonania zadań antyterrorystycznych i jej przemieszczeniu na wyznaczony teren z pokonaniem przeszkód wodnych i desantem".

Jak wyjaśnił Aleksiej Sgibniew, scenariusz manewrów przewiduje "utrzymanie pokoju w wymyślonym państwie na mocy mandatu ONZ".

"Dziesięć epizodów"

Po południu i w nocy z poniedziałku na wtorek oddziały międzynarodowej grupy batalionowej będą realizować zadania polegające na przejęciu kontroli nad wyznaczonym terenem w celu przeprowadzenia tam działań antyterrorystycznych z wykorzystaniem śmigłowcowej grupy poszukiwawczo-szturmowej.

- W ciągu doby przećwiczone będzie dziesięć epizodów taktycznych - powiedział Sgibniew.

Pierwsza faza manewrów, która trwała od 6 do 11 czerwca, polegała na formowaniu międzynarodowej grupy batalionowej z oddziałów pochodzących z trzech państw.

W ćwiczeniach biorą udział żołnierze białoruskich Sił Operacji Specjalnych, rosyjskich wojsk powietrznodesantowych i serbskiej Brygady Specjalnej. Jak podaje Interfax-Zachód, żołnierzy jest ponad tysiąc, a w manewrach wykorzystane będzie w sumie ponad 150 jednostek sprzętu wojskowego.

Trzecie ćwiczenia "Słowiańskiego Braterstwa"

Manewrami kieruje generał Wadzim Dzianisienka, dowódca białoruskich Sił Operacji Specjalnych. Miejscem ich przeprowadzenia jest poligon "Brzeski" i rzeka Muchawiec w rejonie brzeskim. Faza aktywna ćwiczeń potrwa do 14 czerwca.

Są to już trzecie ćwiczenia "Słowiańskiego Braterstwa". Poprzednie, w 2016 roku, odbyły się w Serbii, a dwa lata temu żołnierze ćwiczyli w Rosji na poligonie pod Noworosyjskiem.

Autor: tas / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości