Centrum Wiasna: małżeństwo więźniów politycznych ukarane za współpracę z Biełsat TV

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP
Białoruskie służby podczas protestów w Mińsku. Wideo archiwalne
Białoruskie służby podczas protestów w Mińsku. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveBiałoruskie służby podczas protestów w Mińsku. Wideo archiwalne

Centrum Praw Człowieka Wiasna informuje, że białoruski sąd ukarał małżeństwo więźniów politycznych za współpracę z Biełsat TV. Proces Wiaczasława Łazarawa i Tacciany Pyćko toczył się za zamkniętymi drzwiami. Oskarżono ich o działalność ekstremistyczną.

Białoruski sąd ukarał małżeństwo więźniów politycznych za współpracę z Biełsat TV - informuje w poniedziałek Centrum Praw Człowieka Wiasna. Operator, freelancer Wiaczasław Łazaraw został skazany na 5,5 roku kolonii o zaostrzonym rygorze, a jego żona Tacciana Pyćko - na 3 lata pozbawienia wolności.

Proces Łazarawa i Pyćko odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Mężczyznę zatrzymano w lutym, a jego żonę - w czerwcu.

Władze Białorusi uznały Biełsat TV za kanał ekstremistyczny

Łazaraw został uznany za winnego współpracy z Biełsatem - podaje Wiasna. Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Pyćko również zarzucono współpracę z tym kanałem, który władze Białorusi uznały za "ekstremistyczny". Ich córkę, która niedawno skończyła rok, oddano do szpitala dziecięcego, a następnie przekazano babci.

Biełsat TV jest jedynym niezależnym, białoruskojęzycznym kanałem telewizyjnym. Został powołany w 2007 roku przez grupę białoruskich i polskich dziennikarzy we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i przy wsparciu rządów kilku europejskich krajów oraz szeregu fundacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images