TVN24 | Świat

"Udział w uchylaniu się od płacenia podatków". Dziennikarki usłyszały zarzuty

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Białoruski portal TUT.by poinformował, że redaktor naczelna portalu Maryna Zołatawa i dziennikarka Alena Tałkaczowa są oskarżane o uchylanie się od płacenia podatków. Sąd utrzymał rownież w mocy zastosowanie wobec obu kobiet środka zapobiegawczego w postaci aresztu.

"Dzisiaj miński sąd miejski rozpatrzył na posiedzeniu niejawnym skargę dotyczącą aresztowania naszych koleżanek - redaktor naczelnej Maryny Zołatawej i Aleny Tałkaczowej. Dowiedzieliśmy się, że są one oskarżone o udział w uchylaniu się od płacenia podatków w szczególnie dużym rozmiarze" - poinformował w mediach społecznościowych portal TUT.by.

Z tego artykułu przewidziana jest kara nawet do siedmiu lat pozbawienia wolności - uściślił portal. Sąd utrzymał w mocy zastosowanie wobec obu kobiet środka zapobiegawczego w postaci aresztu. Dziennikarki przebywają w mińskim areszcie numer 1, czyli tak zwanej Waładarce.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Białoruskie władze blokują portal TUT.by

18 maja funkcjonariusze wkroczyli do redakcji największego na Białorusi niezależnego portalu TUT.by oraz do mieszkań niektórych jego pracowników. W sumie zatrzymano 15 osób.

Komitet Kontroli Państwowej poinformował o wszczęciu sprawy karnej wobec kierownictwa TUT.by za "uchylanie się od płacenia podatków". 18 maja dostęp do portalu został zablokowany. Prokuratura generalna wyjaśniła, że jest to związane z "publikowaniem niedozwolonych treści".

Apel

O przerwanie ataku na niezależne media zaapelowały dyplomacja UE, ambasada USA w Mińsku i Rada Europy oraz szereg państw.

Działający od blisko 21 lat TUT.by to największy portal informacyjny na Białorusi, regularnie czytało go ponad 60 proc. odbiorców internetu na Białorusi. Za swoją działalność i "nieprawomyślność" był wielokrotnie krytykowany przez państwowe media.

Pojawiały się nawet głosy, że powinien zostać znacjonalizowany.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP