TVN24 | Świat

Białoruś. Areszt dla Andrzeja Poczobuta przedłużony o kolejne trzy miesiące

TVN24 | Świat

Autor:
karol/kab
Źródło:
PAP
Michał Dworczyk o zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta. Wypowiedź z 25 marca 2021 roku
TVN24Michał Dworczyk o zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta. Wypowiedź z 25 marca 2021 roku

O przedłużeniu aresztu dla Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi poinformowało w środę rano na Telegramie Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Poczobut, uznany za więźnia politycznego, pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące – poinformowali aktywiści Centrum Praw Człowieka "Wiasna". Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od 25 marca.

Andrzej Poczobut TVN24

Poczobut od lat współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą i Telewizją Polonia, jest oskarżany w sprawie karnej o "podżeganie do nienawiści". Wraz z nim zatrzymano także szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys i działaczki Irenę Biernacką oraz Marię Tiszkowską, a także aktywistkę polską z Brześcia Annę Paniszewą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

48. urodziny spędzi w celi

Postępowanie motywowane politycznie

Aktywiści praw człowieka oraz społeczność międzynarodowa uznały postępowanie za motywowane politycznie, a wszystkich zatrzymanych – za więźniów sumienia.

Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa zostały wypuszczone z aresztu, jednak były zmuszone do opuszczenia Białorusi. Postępowania wobec nich nie umorzono, nie mogą wrócić do ojczyzny.

Poczobut i Borys pozostają w areszcie. Najprawdopodobniej odmówili zgody na wyjście na wolność pod warunkiem opuszczenia kraju.

Autor:karol/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24