17 września będzie świętem "jedności narodowej" na Białorusi. "Kuriozalny pomysł reżimu Łukaszenki"

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl

17 września na Białorusi będzie obchodzony Dzień Jedności Narodowej. Służby prezydenta Alaksandra Łukaszenki uzasadniają podpisanie dekretu w tej sprawie "historyczną sprawiedliwością". Zdaniem polskiego IPN, "17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy".

17 września na Białorusi jest oficjalnie uważany za dzień "zjednoczenia Białorusi Zachodniej z białoruską SRR, będącą częścią ZSRR". W tym dniu, w 1939 roku, wschodnie ziemie II RP zostały zaatakowane przez ZSRR, a następnie włączone do sowieckiej Białorusi. Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (ZSRR).

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret wprowadzający nowe święto, Dzień Jedności Narodowej, w poniedziałek. Nie będzie on dniem wolnym od pracy.

"Wybór daty podkreśla łączność pokoleń, niewzruszoność i samowystarczalność białoruskiego narodu i państwowości" – poinformowały służba prasowa Łukaszenki. Jak podała, "dzień ten stał się aktem historycznej sprawiedliwości dla narodu białoruskiego - rozdzielonego wbrew jego woli w 1921 roku na mocy pokoju ryskiego – i na zawsze utrwalił się w narodowej tradycji historycznej". Komunikat zacytowała państwowa agencja BiełTA.

Według tego oświadczenia "odbudowana w 1939 roku jedność pozwoliła Białorusi wytrwać w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945), zająć chlubne miejsce w społeczności międzynarodowej i stać się jednym z założycieli ONZ".

"Symbol współpracy Hitlera i Stalina"

W odpowiedzi na decyzję władz w Mińsku, polski IPN oświadczył, że "17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy".

"17 września 1939 Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy" – podał IPN, zaznaczając w tytule komentarza, że 17 września 1939 roku to "Święto Jedności Dwóch Totalitaryzmów".

"Demonstracją przyjaźni obu agresorów stała się wspólna defilada niemiecko-sowiecka w Brześciu nad Bugiem. Współpraca niemiecko-sowiecka przyniosła zniewolenie milionów obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – także mniejszości narodowych. Jej owocem było następnie zniewolenie innych państw i regionów" – zwrócił uwagę Instytut, dodając też, że Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki rozpoczęły na okupowanych ziemiach politykę represji, zbrodni i ludobójstwa.

"Ogłoszenie rocznicy 17 września 1939 roku 'dniem jedności narodowej' Białorusi poniewiera pamięć nie tylko polskich, ale także białoruskich i innych ofiar obu systemów totalitarnych. W istocie 17 września 1939 roku to 'dzień jedności dwóch totalitaryzmów'" – podsumował Instytut.

Decyzję władz Białorusi skomentował także chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu. "Kuriozalny pomysł reżimu Łukaszenki, aby ogłosić "świętem" rocznicę ataku ZSRR na Polskę przeprowadzonego w porozumieniu z nazistami, świadczy o kompletnym oderwaniu od rzeczywistości i jest kolejnym dowodem na to, jak niebezpieczne i antydemokratyczne są "władze" Białorusi" – napisał na Twitterze.

Stracone Kresy Wschodnie

W 2021 roku miną 82 lata od agresji Związku Sowieckiego na Polskę, w wyniku której Polacy stracili Kresy Wschodnie: Wileńszczyznę, Nowogródczyznę, Polesie, Wołyń i część Galicji Wschodniej, w tym Lwów i województwo lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie. Armia Czerwona wkraczając 17 września 1939 roku na tereny II Rzeczypospolitej realizowała tajne porozumienie z III Rzeszą Niemiecką, co ostatecznie doprowadziło do rozbioru osamotnionej w walce Polski.

Historiografia sowiecka przekonywała, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona rozpoczęła "wyzwalanie terenów wschodniej Białorusi i Ukrainy".

22 czerwca 1941 roku miał początek operacji "Barbarossa", czyli atak III Rzeszy Niemieckiej na Związek Sowiecki. Następujący po tym dniu okres II wojny światowej (1941-45) - kiedy walczyły ze sobą te dwa państwa - jest nazywany w Rosji, na Białorusi i większości krajów byłego ZSRS Wielką Wojną Ojczyźnianą. 

Pakt Ribbentrop-MołotowPAP

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości