Świat

Bhutto została zastrzelona

Świat

Aktualizacja:
Amatorski film z zamachu na Benazir Bhutto

Jest film który dowodzi, że Benazir Bhutto zginęła zastrzelona, a nie w wyniku wybuchu. Na amatorskim nagraniu widać i słychać wyraźnie, jak była premier Pakistanu została trafiona, tuż przed eksplozją ładunku wybuchowego. W wtorek okaże się, czy jej śmierć wpłynie na przełożenie wyborów parlamentarnych.

To nagranie rozwiewa chyba wszystkie wątpliwości - zamachowcy strzelali do Benazir Bhutto.

Pakistańska opozycja uważa zdjęcia za koronny dowód na to, że władze niedostatecznie chroniły jej przywódczynię. Pakistański rząd twierdził dotychczas, że podczas zamachu nie padły strzały, że przywódczyni opozycji zginęła na skutek fali uderzeniowej wybuchu.

Do zamachu doszło w czwartek, podczas wiecu poparcia dla Benazir Bhutto. Była premier miała duże szanse na zwycięstwo w zaplanowanych na ósmego stycznia wyborach. Teraz, na czele Pakistańskiej Partii Ludowej, stanie jej syn.

Kiedy wybory?

Dopiero we wtorek poznamy termin wyborów parlamentarnych zaplanowanych pierwotnie na 8 stycznia. Władze Pakistanu najprawdopodobniej zdecydują się na ich przełożenie w związku z napiętą sytuacją w kraju. W niedzielę rzecznik partii wspierającej prezydenta Perveza Musharrafa oświadczył, że możliwe jest odroczenie wyborów aż do trzech miesięcy

Największe partie opozycji pakistańskiej - przede wszystkim Pakistańska Partia Ludowa Bhutto oraz partia innego opozycjonisty, byłego premiera Nawaza Sharifa Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz zapowiedziały udział w wyborach oraz zadeklarowały, że wybory winny odbyć się w wyznaczonym terminie.

Źródło: Reuters, TVN24