Świat

"Bezprecedensowy gest wojskowej współpracy". Bagdad wysłał amunicję Kurdom

Świat

Nowa faza wojny w Iraku
TVN 24Władze Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego poprosiły o dostarczenie broni ręcznej i dodatkowej amunicji

Rząd Iraku wysłał do Irbilu w irackim Kurdystanie samolot z amunicją, aby wesprzeć kurdyjskie oddziały w walce z dżihadystami z organizacji Państwo Islamskie - informuje agencja Reutera, powołując się na źródło w amerykańskiej administracji.

Jest to "bezprecedensowy gest wojskowej współpracy między irackimi i kurdyjskimi siłami bezpieczeństwa" - ocenia Reuters.

Islamistyczna ofensywa

Agencja przypomina, że stosunki między kurdyjskimi władzami a irackim rządem szyity Nuriego al-Malikiego są napięte z powodu sporów o ropę, budżet oraz ziemie, jednak obie strony do współdziałania zmusiła islamistyczna ofensywa, która w weekend rozszerzyła się na tereny kontrolowane wcześniej przez Kurdów.

Ten sam informator przekazał, że władze Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego poprosiły o dostarczenie broni ręcznej i dodatkowej amunicji. Amerykańska administracja współpracuje z rządem centralnym w Bagdadzie, aby dodatkowe prośby kurdyjskich władz o wsparcie, m.in. moździerze i karabiny AK-47, były spełniane "tak szybko jak to możliwe" - dodał.

Ataki USA

Siły amerykańskie w piątek dokonały kilku nalotów na pozycje bojowników Państwa Islamskiego, którzy zagrażali wojskowemu personelowi USA w mieście Irbil w irackim Kurdystanie.

Prezydent Barack Obama zezwolił na prowadzenie ataków z powietrza w czwartek, gdy islamiści posuwali się w kierunku Irbilu. Jak podał Pentagon, ataki te służą obronie przebywających w tym mieście Amerykanów oraz chrześcijan w regionie, a także mają zapobiec "potencjalnym aktom ludobójstwa" tysięcy członków mniejszości religijnej jazydów.

Biały Dom poinformował, że zgoda Obamy na przeprowadzenie ostrzału pozycji dżihadystów może objąć także dalsze wsparcie militarne dla Iraku, jeśli zażąda tego rząd w Bagdadzie. Jednocześnie zapewniono, że USA nie planują "przedłużonej operacji" wojskowej ani wysłania do Iraku sił lądowych.

Pomoc humanitarna

W nocy z piątku na sobotę trzy amerykańskie samoloty transportowe zrzuciły nad północnym Irakiem 72 pakunki z pomocą humanitarną dla uchodźców. Dostarczono m.in. ponad 28,2 tys. wojskowych racji żywnościowych oraz blisko 5,8 tys. litrów wody pitnej - poinformował Pentagon. Samoloty transportowe dokonały zrzutu w asyście dwóch myśliwców F-18, które wystartowały z lotniskowca USS George H.W. Bush, rozmieszczonego w Zatoce Perskiej.

"Dotychczas w operacjach koordynowanych z rządem Iraku amerykańskie samoloty wojskowe dostarczyły Irakijczykom bardzo im potrzebnych 36 224 posiłków oraz prawie 26 tys. litrów wody zdatnej do picia" - podał Pentagon.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: jl\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: