Świat

Bez rozgłosu, z rodziną. Królowa skończyła 86 lat

Świat

Bez rozgłosu, ale dumnie. Królowa skończyła 86 lat
Fakty TVN/Fot. EPABez rozgłosu, ale dumnie. Królowa skończyła 86 lat

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodziła swe 86. urodziny w sobotę bez rozgłosu, jedynie w otoczeniu rodziny w zamku w Windsorze, gdzie zwykle spędza weekendy - poinformował Pałac Buckingham. Na cześć monarchini wystrzelono 21 salw armatnich.

Królowa urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, ale tak jak inni monarchowie tradycyjnie obchodzi urodziny dopiero w czerwcu. Wtedy to w Londynie odbywa się słynna parada z orkiestrą i sztandarem - Trooping the Colour. W tym roku oficjalne obchody odbędą się 16 czerwca. Jednak już dziś zarówno Brytyjczycy, jak i konie, które pójdą w paradzie, przygotowują się do tego święta.

Z kolei BBC rozpoczęła w sobotę rano nadawanie programów informacyjnych od hymnu "God save the Queen".

Niegroźny incydent

Ponadto w południe w Hyde Parku ku czci jubilatki oddano salut artyleryjski z 41 salw. Podobnie było też w wielu obiektach wojskowych na Wyspach.

Nie obyło się jednak bez incydentów. W Hyde Parku panikę wywołał spłoszony wojskowy koń, który zerwał się z uprzęży. Skończyło się jedynie na strachu, a zwierzę udało się schwytać.

W tym roku przypada także diamentowy jubileusz panowania królowej, którego głównego obchody także zaplanowano na czerwiec.

Jako jedyny brytyjski monarcha przed Elżbietą II diamentowy jubileusz obchodziła w 1897 roku jej praprababka, królowa Wiktoria.

Źródło: PAP, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN/Fot. EPA