Świat

Betonowe barykady w Konstantynówce. Ludzie w kamizelkach i z automatami na ulicach

Świat

Aktualizacja:

Prorosyjscy separatyści wznoszą barykady przed zajętymi w poniedziałek budynkami komendy milicji oraz siedziby władz miejskich w Konstantynówce (obwód doniecki). Na miejsce ściągnięto dźwigi i przy ich pomocy separatyści wznoszą barykady z wielotonowych betonowych bloków. Budynków strzegą ok. 20-osobowe grupy zamaskowanych, bardzo dobrze wyposażonych mężczyzn.

Podczas zajmowania budynków separatyści nie napotkali żadnego oporu. Konstantynówka to kolejne miasto w Donbasie, które z łatwością zajmują przeciwnicy władz w Kijowie.

Konstantynówka leży w pobliżu Drużkiwki, między Gorłówką a Kramatorskiem i Słowiańskiem.

Barykady i zamaskowani

Reporterzy agencji Reutera, którzy są na miejscu, relacjonują, że każdy budynek otacza ok. 20 zamaskowanych, bardzo dobrze wyposażonych mężczyzn. Niektórzy mają na sobie kamizelki kuloodporne i noszą broń automatyczną.

- Chronimy naszych ludzi. Ludzie mają wolne. Przyszliśmy tutaj. Co robimy? Dajemy ludziom wolne - powiedział jeden z zamaskowanych mężczyzn, który kazał zwracać się do siebie Iwan.

Przed budynkami wznoszone są barykady z opon, worków z piaskiem oraz betonowych bloków przenoszonych za pomocą dźwigu.

Na miejscu odtwarzane są rosyjskie pieśni, a kobiety zbierają podpisy mieszkańców miasta chętnych wesprzeć protestujących.

Separatyści zajęli budynki w Konstantynówce tvn24

"Blitzkrieg" separatystów w Konstantynówce

- O godzinie szóstej rano (czasu lokalnego - red.) około 30 separatystów wkroczyło do siedziby lokalnej milicji i rozpoczęło okupację parteru. Trwają negocjacje z szefem lokalnej milicji. Nie znamy ich żądań - mówiła rano o zajściach w Konstantynówce rzeczniczka ukraińskiego MSW, Łarysa Wołkowa.

W obwodzie donieckim skupia się obecnie działalność prorosyjskich aktywistów, tam też prowadzona jest rządowa operacja antyterrorystyczna.

Noc z niedzieli na poniedziałek minęła w obwodzie raczej spokojnie, choć w rejonie kontrolowanego przez siły rządowe lotniska wojskowego w Kramatorsku doszło do strzelaniny. Nie ma informacji o ofiarach ani rannych.

Ukraińskie media donoszą także w poniedziałek rano o obrzuceniu przez nieznanych sprawców koktajlami Mołotowa sądu w Mariupolu na południu obwodu donieckiego, w wyniku czego część budynku spłonęła.

Konstantynówka leży w obwodzie donieckim

Autor: kg,pk//gak,mtom / Źródło: Reuters, pravda.com.ua, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: