Świat

Berlusconi nie będzie kandydował. "Z miłości"

Świat


Były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że nie będzie ponownie ubiegał się o fotel szefa rządu podczas majowych wyborów parlamentarnych. Zapowiedział prawybory w swym centroprawicowym ugrupowaniu Lud Wolności.

76-letni lider włoskiej centroprawicy podkreślił w wydanej nocie: "Z miłości do Włoch można zrobić rzeczy szalone i mądre".

- 18 lat temu zająłem się polityką, to szaleństwo niepozbawione mądrości. Teraz wolę zrobić krok w tył z powodu tej samej miłości - dodał Berlusconi.

Następnie ogłosił, że w jego ugrupowaniu odbędą się prawybory, prawdopodobnie 16 grudnia. - Do grudnia będziemy wiedzieć, kto będzie moim następcą - dodał. Prawybory określił jako "spokojną i wolną rywalizację między różnymi osobowościami".

Trzy razy premierem

Od 1994 roku Silvio Berlusconi trzy razy kierował rządem. Został zmuszony do dymisji w rezultacie kryzysu rządowego 13 listopada 2011 roku.

Decyzja o przeprowadzeniu prawyborów w jego partii wynikła z nacisków części jej polityków, którzy coraz głośniej się ich domagali.

Wcześniej były szef rządu dawał do zrozumienia, że chciałby powrócić do nazwy swojej pierwszej partii, czyli Forza Italia, gdyż jego zdaniem Lud Wolności nie przyciąga już wyborców.

Autor: abs / Źródło: PAP