Świat

Niemiecka policja zastrzeliła islamistę. Zaatakował nożem

Świat

PAP/EPADo ataku doszło w dzielnicy Spandau

Niemiecka policja zastrzeliła mężczyznę, który wcześniej w Berlinie zaatakował nożem funkcjonariuszkę. Jak podaje policja, napastnik był terrorystą skazanym w przeszłości za próbę morderstwa.

Rafik Yousef urodził się w Iraku. Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, w Niemczech mieszkał od 1994 r. W 2008 r. razem z trzema innymi osobami został skazany na osiem lat więzienia za usiłowanie zabójstwa ówczesnego premiera Iraku Ijada Allawiego w czasie jego wizyty w Berlinie w 2004 r. W 2013 r. wyszedł za dobre sprawowanie, miał pozostawać pod dozorem elektronicznym.

Zdaniem prokuratury Irakijczyk był osobą, która zaplanowała ten zamach. Należał do organizacji Ansar-al-Islam. Nie deportowano go do Iraku, ponieważ groziła mu tam kara śmierci.

Atak na policjantkę

Do dramatycznych czwartkowych zdarzeń doszło w berlińskiej dzielnicy Spandau. Jeden z przechodniów powiadomił policję o agresywnie zachowującym się mężczyźnie uzbrojonym w nóż.

Na miejsce pojechały cztery radiowozy. Jako pierwsza z samochodu wyszła policjantka, która została zaatakowana. Kolejny funkcjonariusz otworzył ogień, a napastnik został dwukrotnie trafiony. Zmarł na miejscu zdarzenia. Raniona policjantka została przetransportowana do szpitala. Jej stan jest poważny, ale stabilny.

Policja poinformowała, że przyczyny ataku nie są znane. Przeprowadzono rewizję w mieszkaniu zabitego, poszukując motywów zbrodni. Zdaniem prokuratury jest za wcześnie, by przesądzać, czy zamach na policjantkę miał podłoże terrorystyczne.

Autor: kg//gak / Źródło: BBC, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości