Świat

Benedykt XVI wrócił. Dwóch papieży w Watykanie

Świat


Emerytowany papież Benedykt XVI powrócił w czwartek po południu śmigłowcem do Watykanu z podrzymskiej rezydencji Castel Gandolfo. Powitał go papież Franciszek - poinformował Watykan. Benedykt XVI przebywał w Castel Gandolfo od abdykacji 28 lutego.

Benedykt XVI powrócił do Watykanu po dwóch miesiącach pobytu w Castel Gandolfo.

Na lądowisku śmigłowca w Ogrodach Watykańskich papieża emeryta powitała delegacja Stolicy Apostolskiej z sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone i dziekanem kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

Wspólna modlitwa z Franciszkiem

Przed domem Mater Ecclesiae, gdzie Benedykt XVI zamieszka na stałe, czekał na niego papież Franciszek. Razem udali się do kaplicy w tym dawnym budynku klasztornym na modlitwę. Było to drugie spotkanie obu papieży po wizycie Franciszka w Castel Gandolfo w marcu.

Wciąż nie jest jasne jak będą wyglądały relacje Benedykta XVI i jego następcy, czy będą się regularnie spotykać.

Wcześniej, zaraz po abdykacji, Benedykt XVI zapowiadał, że będzie żył jak mnich.

Były i obecny papież w jednym mieście

Od czwartku, po raz pierwszy w historii Kościoła, w Watykanie mieszka więc dwóch papieży.

Benedykt XVI zamieszka w wyremontowanym i dostosowanym do jego potrzeb dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. W budynku przygotowano pokój gościnny dla brata emerytowanego papieża, księdza Georga Ratzingera. Już wiadomo, że Benedykt XVI będzie mieszkał na pierwszym piętrze.

W klasztorze są też przygotowane pokoje dla gości emerytowanego papieża i pomagających mu osób.

"To starszy człowiek (...), ale nie cierpi na żadną chorobę"

Ksiądz Federico Lombardi, rzecznik Watykanu, pytany przez dziennikarzy o stan zdrowia 86-letniego Josepha Ratzingera, odparł: "To starszy człowiek, osłabiony przez swój wiek, ale nie cierpi na żadną chorobę".

Dziennik "La Repubblica" napisał we wtorek, że wszystko wskazuje na to, że Franciszek dokończy encyklikę na temat wiary, której nie zdążył uzupełnić i opublikować Benedykt XVI przed swą abdykacją

Autor: ktom, adso/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: