Świat

Benedykt XVI wróci do Watykanu w czwartek

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Sergey KozhukhovBenedykt XVI zapowiedział, że będzie spędzać czas na modlitwie

Papież-emeryt wraca do Watykanu. Jak oficjalnie już ogłosiła Stolica Apostolska, od czwartku Benedykt XVI będzie mieszkał w wyremontowanym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

W budynku należącym kiedyś do sióstr klauzurowych, zakończył się już remont. Połączono kilka pomieszczeń i naprawiono przeciekający dach.

Od chwili abdykacji 28 lutego, Benedykt XVI mieszka w letniej rezydencji papieży Castel Gandolfo.

Szara eminencja Watykanu?

Jeszcze nigdy w historii Kościoła obecny i były papież nie mieszkali w Stolicy Apostolskiej. Zdaniem ekspertów to może przynieść kłopoty, bo papież-emeryt może zechcieć spróbować wpływać na decyzje Franciszka, mimo że obiecał, iż tego nie będzie rboić.

Trzy dni po swojej abdykacji, 86-letni Benedykt XVI ogłosił, że pozostanie "ukryty dla świata" i że będzie spędzać czas na modlitwie, a zatem - w odosobnieniu.

Co z encykliką?

Wciąż nie wiadomo, czy emerytowany papież będzie nadal publikował. Z powodu rezygnacji papieża odwołano zapowiadaną wcześniej na ten rok publikację czwartej jego encykliki, której tematem miała być wiara. Nie wyklucza się, że encyklika zostanie kiedyś ogłoszona, choć oczywiście już nie jako dokument papieski.

Autor: rf/mtom / Źródło: Reuters, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Sergey Kozhukhov

Tagi:
Raporty: