Świat

Benedykt XVI skończył 86 lat. Franciszek w prezencie zadedykował mu mszę

Świat

Aktualizacja:

Papież Franciszek zadedykował poranną mszę, którą odprawił w watykańskim Domu świętej Marty, obchodzącemu dziś 86. urodziny Benedyktowi XVI.

Radio Watykańskie podało, że na początku mszy Franciszek nawiązując do urodzin emerytowanego papieża powiedział: "Niech Pan będzie z nim, niech go wspiera i da mu dużo pocieszenia".

Stonowane świętowanie

Emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający od swej abdykacji w rezydencji w Castel Gandolfo, kończy 86 lat. Urodziny spędza ze swym starszym bratem księdzem Georgiem Ratzingerem i osobami ze swego najbliższego otoczenia, które mu pomagają.

Od swego ustąpienia 28 lutego emerytowany papież żyje tak, jak sam zapowiadał, "w ukryciu". Pokazał się publicznie tylko raz, 23 marca, gdy w podrzymskiej rezydencji odwiedził go jego następca, papież Franciszek.

Dni upływają mu na modlitwie, spacerach, lekturze i grze na fortepianie. Być może papież-emeryt również pisze.

W jakiej kondycji?

Gdy pod koniec marca emerytowany papież spotkał się ze swym następcą, odnotowano natychmiast, że był bardzo osłabiony, zeszczuplał, z trudem szedł i mówił. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zdementował pojawiające się pogłoski o tym, jakoby był ciężko chory i wyjaśnił, że problemy Benedykta XVI ze zdrowiem są wyłącznie związane z wiekiem. Według najnowszych informacji, zapewne opóźni się powrót emerytowanego papieża do Watykanu, gdzie ma zamieszkać w Ogrodach, w dawnym budynku klasztoru klauzurowego. Początkowo podawano, że Benedykt XVI przeniesie się tam na przełomie kwietnia i maja. Obecnie nie wyklucza się, że termin ten zostanie przełożony.

Autor: mn,zś//mtom,tka / Źródło: PAP