Świat

Benedykt XVI popularny jak Jan Paweł II

Świat


Papież Benedykt XVI jest równie popularny jak Jan Paweł II - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera". Opisuje też dzień pracy obecnego papieża.

"Corriere della Sera" szeroko pisze o tzw. "efekcie Ratzingera", czyli zmianach, jakie zaszły w Watykanie po wyborze na Stolicę Piotrową niemieckiego duchownego. Badający sprawę dziennikarze z zaskoczeniem odkryli, że w spotkaniach z Benedyktem XVI - audiencjach generalnych, modlitwach Anioł Pański i uroczystościach liturgicznych w Watykanie i Castel Gandolfo - uczestniczyło w zeszłym roku 2,8 miliona osób. To znacznie więcej niż pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II uczestniczyło w spotkaniach z papieżem-Polakiem.

Oczywiście o niczym to nie świadczy, bo trzeba zauważyć, że Benedykt XVI znacznie mniej podróżuje niż Jan Paweł II, dlatego też pielgrzymom łatwiej się z nim spotkać w Watykanie - zauważa gazeta.

"Efekt Ratzingera"

Zdaniem "Corriere della Sera" najbardziej wymiernym znakiem "efektu Ratzingera" są są dane dotyczące ofiar, w tym świętopietrza, nadsyłanych z całego świata do Watykanu. Podczas gdy w 2005 roku suma ta wyniosła 59 milionów dolarów, w zeszłym roku osiągnęła 102 miliony. "To oznaka pewności, którą zdaje się dawać obecny papież przede wszystkim środowiskom najbardziej umiarkowanym i często zamożnym w Kościele katolickim" - komentują publicyści gazety.

W artykule zwraca się także uwagę na sukces wydawniczy dzieł Benedykta, szczególnie jego encykliki "Spe slavi" i książki "Jezus z Nazaretu". Tę ostatnią przetłumaczono na 32 języki, a obecnie przygotowywanych jest jeszcze 7 nowych wersji językowych.

Papież ma komórkę

Osobny, opublikowany także w czwartek artykuł poświęcony jest rozkładowi dnia Benedykta XVI. Można z niego dowiedzieć się, że papież wstaje prawdopodobnie po 5 rano. Między godziną 7 a 8 odprawia mszę w swej prywatnej kaplicy. Na papieskim biurku stoją dwa telefony, ale Benedykt XVI używa także telefonu komórkowego, który osobiście odbiera - ujawnia watykanista Luigi Accattoli. Numer "komórki" papieża zna tylko kilka osób. Po śniadaniu papież zapoznaje się z gazetami oraz przygotowanym dla niego w sekretariacie stanu przeglądem prasy.

Godziny między 11.00 a 13.00 przeznaczone są na audiencje i oficjalne spotkania. Po obiedzie Benedykt XVI chodzi na spacer po ogrodzie na dachu Pałacu Apostolskiego. Popołudnie to czas na pracę przy biurku.


Źródło: PAP, tvn24.pl