Świat

Benedykt XVI kończy dzisiaj pontyfikat

Świat


Dzisiaj, punktualnie o godzinie 20, papież Benedykt XVI formalnie zakończy swój pontyfikat. To będzie dzień pożegnań. O godz. 11 Benedykt XVI spotka się ostatni raz z kardynałami i współpracownikami Kurii Rzymskiej. Na 17.30 zaplanowany jest, jak to nazwał Watykan, "ostatni publiczny akt papieża", czyli pozdrowienie wiernych z balkonu papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.

Benedykt XVI 11 lutego w przemówieniu do zebranych w Watykanie na konsystorzu kardynałów zapowiedział, że 28 lutego złoży urząd biskupa Rzymu. Swoją decyzję uzasadnił osłabieniem siły ciała i ducha, niezbędnej do właściwego pełnienia posługi papieskiej.

86-letni obecnie Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku. Abdykuje więc po blisko 8 latach pełnienia swej funkcji.

Benedykt XVI zaskoczył wiernych

Dla wielu decyzja Benedykta XVI była dużym zaskoczeniem. Duchowni zwracali jednak uwagę, że abdykacja świadczy o poczuciu odpowiedzialności za Kościół.

- Abdykacja wcale nie jest przegraną, czy małodusznością. Przeciwnie. Świadczy o odpowiedzialności za Kościół - podkreślał publicysta i wykładowca akademicki o. Wacław Oszajca.

Pierwsza po 600 latach abdykacja

Zaskakująca zapowiedź papieża wymusiła jednak na władzach Kościoła szybkie przygotowanie nowych reguł postępowania w takiej sytuacji. W kodeksach i księgach historii Kościoła nie zawsze znajdowano precyzyjne wskazówki. Zwłaszcza, że do poprzedniej abdykacji doszło 600 lat temu. Wiadomo jednak, że Benedykt XVI otrzyma tytuł "emerytowanego papieża" i nadal będzie można się zwracać do niego per "Wasza Świątobliwość". Wiadomo też, że będzie nosił prostą, białą sutannę i zrezygnuje z czerwonych papieskich butów.

Papież zmieni garderobę. Koniec czerwonych butów
Papież zmieni garderobę. Koniec czerwonych butówtvn24

W czwartkowe popołudnie Benedykt XVI odleci do letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, gdzie pozostanie do końca konklawe. Po tym przeniesie się do nowego domu za Spiżową Bramą. Będzie mu towarzyszył osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein. Nie jest pewne, czy kiedykolwiek jeszcze papież pokaże się publicznie.

Lista pożegnań

Około godz. 11, Benedykt XVI w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego spotka się ze wszystkimi kardynałami obecnymi w Rzymie, współpracownikami z Kurii Rzymskiej i elektorami przybyłymi już na marcowe konklawe. Będzie widział się również z tymi dostojnikami, którzy ukończyli już 80 lat, więc nie będą brali udziału w wyborze nowej głowy Kościoła. Nie wiadomo, czy Benedykt XVI zwróci się do zebranych. Pewnym jest, że głos zabierze kardynał Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Spotkanie w Sali Klemetyńskiej będzie jedynym oficjalnym w programie dnia abdykacji. Ok. godz. 16.45 papież wyjdzie na Dziedziniec Św. Damazego, gdzie pożegna salutującą mu Gwardię Szwajcarską. W chwilę później Benedykt XVI pojedzie samochodem do Ogrodów Watykańskich, gdzie znajduje się lotnisko. Tam będzie czekał na niego helikopter, który o 17 wystartuje w kierunku Castel Gandolfo.

Ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI
Ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVItvn24

19 kamer będzie towarzyszyło podróży papieża

Podróż Benedykta XVI do rezydencji w Castel Gandolfo będzie dokumentowało aż 19 kamer Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV).

To historyczne wydarzenie minuta po minucie będzie relacjonowane również z pokładu helikoptera lecącego za śmigłowcem z Benedyktem XVI. - Uważamy za obowiązek przekazanie tego dokumentu o szczególnym znaczeniu dla potrzeb historii - powiedział szef CTV ksiądz Dario Vigano. Całość relacji powstanie w technice HD. Kamery będą ustawione na dziedzińcu świętego Damazego w Pałacu Apostolskim, skąd papież odjedzie samochodem, w Ogrodach Watykańskich, przez które będzie jechał do lądowiska helikoptera, przy pobliskiej Wieży świętego Jana i na tarasie rezydencji w Castel Gandolfo.

Powitają burmistrz i biskup

W papieskiej letniej rezydencji papież powinien być już po kilkunastu minutach. Zostanie powitany przez burmistrza Castel Gandolfo - Maurizia Colacchi i biskupa Albano, którym jest kardynał Angelo Sodano. Na 17.30 zaplanowany jest, jak to nazwał Watykan, "ostatni publiczny akt papieża", czyli pozdrowienie wiernych z balkonu papieskiej rezydencji.

Mieszkańcy Castel Gandolfo chcą zorganizować na głównym miejskim placu modlitewne czuwanie różańcowe aż do zakończenia pontyfikatu, czyli do godz. 20. Symbolicznym tego znakiem będzie zakończenie warty halabardzistów Gwardii Szwajcarskiej przed bramą Pałacu.

W Rzymie spodziewają się fali turystów. "Myślę, że będą się organizować"
W Rzymie spodziewają się fali turystów. "Myślę, że będą się organizować"tvn24
Benedykt XVI spędzi resztę życia w klasztorze
Benedykt XVI spędzi resztę życia w klasztorzetvn24

Autor: ktom/k / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: