Świat

Benedykt XVI już nigdy nie zobaczy Bawarii

Świat

http://defense.govBenedykt XVI po abdykacji zamieszkał w klasztorze w Ogrodach Watykańskich

Benedykt XVI zamierza spędzić resztę swych dni w Watykanie i nie odwiedzi już rodzinnej Bawarii - poinformował w poniedziałek po prywatnym spotkaniu z emerytowanym papieżem bawarski premier krajowy Horst Seehofer.

- Powiedział: nie. Narzucił sobie regułę: jest teraz zakonnikiem i z tej reguły nie chciałby rezygnować - powiedział Seehofer. Dodał, iż 87-letni Benedykt XVI ma się pod względem zdrowotnym całkiem dobrze i "jest na bieżąco ze wszystkim co dotyczy Bawarii". Od czasu ustąpienia przed ponad rokiem Benedykta XVI z urzędu biskupa Rzymu pojawiały się spekulacje, iż odwiedzi jeszcze raz Bawarię. Emerytowany papież żyje w ustroniu niewielkiego klasztoru za murami watykańskimi. Przed spotkaniem z Benedyktem XVI Seehofer został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Bezprecedensowa abdykacja

Benedykt XVI nieoczekiwanie ogłosił 11 lutego swoją decyzję o abdykacji. Papież ustąpił 28 lutego z "powodu zaawansowanego wieku". Decyzja głowy Kościoła katolickiego wywołała szok i zdumienie. Nie zabrakło jednak komentarzy, że świadczy ona o wielkiej odpowiedzialności za Kościół.

Na następcę Benedykta XVI wybrano argentyńskiego kardynała Jorge Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Autor: kło/tr/kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: http://defense.gov

Tagi:
Raporty: