Putin, Szojgu, Zołotow. Bellingcat wskazuje, kto stoi za zestrzeleniem MH17

[object Object]
Szczątki malezyjskiego boeinga w obwodzie donieckim Reuters TV
wideo 2/6

Brytyjscy eksperci i dziennikarze skupieni wokół projektu Bellingcat wskazali potencjalnych winowajców zestrzelenia malezyjskiego boeinga w obwodzie donieckim. Na ich liście znaleźli się także nazwiska prezydenta Władimira Putina, a także ministra obrony Siergieja Szojgu.

W kolejnym, opublikowanym dziś raporcie analitycy Bellingcat piszą o 53. brygadzie rakietowej sił zbrojnych Rosji, która – zdaniem autorów dokumentu – dostarczyła na Ukrainę wyrzutnię rakietową Buk, z której w lipcu 2014 został zestrzelony pasażerski samolot malezyjskich linii lotniczych (kodowe oznaczenie lotu MH17).

Bellingcat przypuszcza, że załoga obsługująca wyrzutnię rakiet służyła w tej brygadzie.

Śledczy ustanowili trasę przemieszczania się brygady w lecie 2014 roku, a także jej skład i strukturę dowodzenia. Ustalili także dane osobowe wojskowych, którzy "z dużą dozą prawdopodobieństwa wydali rozkaz w sprawie transportowania wyrzutni rakietowej Buk na terytorium Ukrainy".

Tożsamość dziesięciu oficerów

Analitycy Bellingcat informują, że standardowa załoga Buka to dwóch żołnierzy – sierżant i porucznik. Decyzję o wystrzeleniu pocisku podejmuje porucznik. Ustalili tożsamość dziesięciu oficerów 2. batalionu 53. brygady rakietowej. Jeden z nich mógł oddać rozkaz wystrzelenia pocisku.

Autorzy raportu piszą, że stanowisko dowódcy batalionu w tym czasie zajmował Dmitrij Trunin, zaś jego przełożonym był Siergiej Muczkajew. Zdaniem ekspertów, Muczkajew mógł wydać rozkaz o transportowaniu Buka na terytorium Ukrainy. Jednak – ich zdaniem – jest mało prawdopodobne, by samodzielnie podjął decyzję w tej sprawie. "To należało do kompetencji wyższego dowodzenia" - zaznaczono w dokumencie.

Kierunek lotu MH17 nad Ukrainą Bellingcat.com

Eksperci Bellingcat doszli do wniosku, że pośrednią odpowiedzialność za tragedię ponoszą wyżsi rangą dowódcy armii rosyjskiej, w tym dowódca jednostki rakietowej Zachodniego Okręgu Wojskowego Aleksiej Zołotow, minister obrony Siergiej Szojgu, a także zwierzchnik rosyjskich sił zbrojnych, prezydent Władimir Putin.

Autorzy raportu zaznaczyli, że nie mają dostępu do utajnionej dokumentacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony, a zatem ich wnioski opierają się na analizie danych z ogólnie dostępnych źródeł.

298 ofiar

Malezyjski boeing został zestrzelony nad obwodem donieckim 17 lipca 2014 roku. Zginęły wszystkie osoby na pokładzie - 298 osób, w większości obywateli Holandii.

Zachód i Ukraina uważają, że maszyna najprawdopodobniej została zestrzelona przez wspieranych przez Rosję separatystów. Pod uwagę brana jest też inna, forsowana przez Rosję wersja, według której samolot został zestrzelony przez myśliwiec należący do ukraińskich sił powietrznych.

21 lipca 2014 r. rosyjski resort obrony opublikował zdjęcia satelitarne, na których w pobliżu miejsca katastrofy widać baterie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Buk rozmieszczone na terenach kontrolowanych przez Ukrainę. Zdjęcia te miały dowodzić, że wyrzutnie znajdowały się tam 17 lipca 2014 roku. Analiza zdjęć przeprowadzona przez portal Bellingcat wykazała, iż nie pochodzą one z 17 lipca 2014 roku, a zrobiono je w czerwcu 2014 roku.

Autor: tas / Źródło: bellingcat.com, UNIAN, rosbalt.ru

Raporty: