Świat

Belgrad nie chce oddać Kosowa

Świat

 
TVN24.plBelgrad nie chce niepodległosci dla Kosowa

Serbia chce, by Kosowo miało autonomię zamiast niepodległości. Tak zdecydował po ośmiu godzinach debaty serbski parlament.

stosunkiem głosów 217:12 parlament w Belgradzie przyjął w nocy z wtorku na środę rezolucję w sprawie Kosowa, proponującą tej zarządzanej przez ONZ prowincji zamieszkałej w większości przez Albańczyków szeroką autonomię w miejsce niepodległości, której Kosowo się domaga.

Przyjęta rezolucja powtarza wyrażane wcześniej stanowisko Serbii, że uznaje ona Kosowo za część swego terytorium i wyklucza jego niepodległość. Proponuje prowincji możliwie szeroką autonomię i samorząd, który gwarantować i kontrolować będzie społeczność międzynarodowa.

Rezolucja serbskiego parlamentu będzie z pewnością przedmiotem spotkania Grupy Kontaktowej ds. Kosowa, które odbędzie się w środę w Wiedniu. Posiedzenie będzie poświęcone działaniom mającym określić przyszły status tej prowincji. W skład Grupy Kontaktowej wchodzą USA, W. Brytania, Francja, Niemcy i Włochy a także Rosja, która tradycyjnie popiera stanowisko Serbii.

Sprawa przyszłości Kosowa znajduje się w impasie, bo podczas gdy Serbowie godzą się tylko na jego szeroką autonomię, kosowscy Albańczycy dążą do pełnej niepodległości. W lutym tego roku specjalny wysłannik ONZ ds. Kosowa Martti Ahtisaari przedstawił plan zakładający stopniowe przyznanie Kosowu nadzorowanej przez UE niepodległości.

Plan poparły USA i Unia Europejska, ale odrzuca go Rosja. Od zakończenia natowskich bombardowań byłej Jugosławii w czerwcu 1999 roku Kosowo znajduje się pod tymczasową administracją ONZ.

Źródło: PAP, ITAR-TASS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości