TVN24 | Świat

Szefowa dyplomacji Belgii znika z rządu, by opiekować się chorym mężem

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
BBC

Szefowa belgijskiej dyplomacji i jednocześnie wicepremier Belgii Sophie Wilmes poinformowała, że zawiesza pełnienie swoich funkcji "do końca lata", by opiekować się mężem, u którego zdiagnozowano raka mózgu. W czwartek obowiązki ministra spraw zagranicznych przejął tymczasowo premier kraju Alexander De Croo.

Wilmes poinformowała, że swoją decyzję podjęła po "dokładnej konsultacji z premierem". 

"Choroba nagle wkroczyła w nasze życie, a szczególnie w życie mojego męża, Christophera, który - jak zdecydowanie zbyt wiele mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci - musi zacząć walkę ze złośliwym nowotworem mózgu" - napisała Wilmes w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze.

"Urząd ministra wymaga dyscypliny, dyspozycyjności i całkowitego zaangażowania, które nie pozwoliłyby mi zapewnić pomocy i wsparcia, jakiego Christopher i nasze dzieci potrzebują w tym trudnym czasie" - dodała.

Wilmes od 2009 roku jest żoną Australijczyka Chrisa Stone'a - byłego futbolisty australijskiego, który od 2012 roku pełnił funkcję wiceprezesa belgijskiego oddziału stowarzyszenia Australian Business in Europe (ABIE). Para ma trzy córki. Stone ma także syna z poprzednią partnerką.

Premier przejmie obowiązki szefa dyplomacji

Szef rządu Alexander De Croo oświadczył, że decyzja Wilmes "budzi największy szacunek". Dodał, że szefowa dyplomacji nie rezygnuje oficjalnie z urzędu, a jej obowiązki zostaną tymczasowo przekazane innym ministrom na podstawie "dekretu królewskiego".

De Croo poinformował, że na razie to on obejmie kierownictwo nad resortem dyplomacji. "W tak trudnej sytuacji to małżonek, matka jest na pierwszym miejscu. Życzę Sophie, Christopherowi i ich dzieciom dużo odwagi i siły" - dodał.

Autor:momo\mtom

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości