Świat

Będzie ostateczne porozumienie z Iranem? Mogherini "wyraża nadzieję"

Świat


Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wyraziła nadzieję, że wstępne porozumienie z Iranem ws. jego programu nuklearnego doprowadzi do trwałej umowy jeszcze przed końcem czerwca.

Jak zapowiedział minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, kolejna runda rozmów Iranu i szóstki światowych mocarstw w sprawie irańskiego programu atomowego odbędzie się 21 kwietnia na szczeblu dyrektorów politycznych.

Mogherini wyraziła przekonanie, że negocjacje zakończą się sukcesem, gdy zapytano ją, czy decyzja Rosji o zniesieniu embarga na sprzedaż Iranowi systemów przeciwlotniczych S-300 może doprowadzić do zerwania wstępnego porozumienia z Teheranem.

Atomowy pakt?

2 kwietnia Iran i mocarstwa z grupy 5+1 (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny oraz Niemcy) zawarły w Lozannie w Szwajcarii wstępne porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego. Zawiera ono kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego, który ma zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

Zakłada m.in., że ograniczenia dotyczące wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat, a irańskie zdolności wzbogacania uranu mają zostać ograniczone o ponad dwie trzecie. W zamian za ograniczenie programu amerykańskie i europejskie sankcje nałożone na Teheran będą stopniowo uchylane, ale dopiero po potwierdzeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że Iran wypełnia wynikające z umowy zobowiązania.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: