Świat

Będzie nr 2 Watykanu, ale później. "Mały zabieg chirurgiczny"

Świat


Wbrew zapowiedziom nie doszło we wtorek do formalnego przekazania urzędu nowemu sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupowi Pietro Parolinowi. W ostatniej chwili odwołano tę część uroczystości z powodu operacji, jaką przeszedł abp Parolin.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi tłumacząc nieobecność abpa Parolina na ceremonii z udziałem papieża Franciszka wytłumaczył dziennikarzom, że nowy sekretarz stanu przebywa na północy Włoch. Zapewnił, że zabieg chirurgiczny, jaki przeszedł, nie był poważny.

Według rzecznika wraz z odejściem dotychczasowego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, a przed objęciem stanowiska przez jego następcę, funkcję tę pełnić będą szefowie dwóch sekcji Sekretariatu Stanu: spraw ogólnych i stosunków z państwami.

Dziękował Bertone

Podczas wtorkowej ceremonii papież podziękował kardynałowi Tarcisio Bertone za "postawę bezwarunkowego posłuszeństwa i absolutnej lojalności".

- Pragnę też podziękować za odwagę i cierpliwość, z jaką eminencja podchodził do przeciwności, jakim musiał stawić czoło. Było ich wiele - dodał Franciszek.

W ten sposób odniósł się do polemik i krytyki pod adresem kardynała Bertone oraz opozycji, jaka rosła wobec niego, także wśród hierarchii w Watykanie za pontyfikatu Benedykta XVI.

"In absentia"

W dalszej części przemówienia papież powiedział, że wita arcybiskupa Parolina "in absentia". Papież sam wyjaśnił podczas uroczystości, że nowy sekretarz stanu musiał poddać się "małemu zabiegowi chirurgicznemu". Następnie ogłosił, że formalnie obejmie on urząd za kilka tygodni.

Kardynał Bertone dziękując za skierowane do niego słowa przypomniał pontyfikat Benedykta XVI podkreślając, że pozostawił on surowe przepisy dotyczące pedofilii wśród księży.

- Benedykt XVI głęboko cierpiał z powodu zła, które oszpeca oblicze Kościoła i z tego powodu pozostawił mu nową legislację, która w zdecydowany sposób uderza w haniebne zjawisko pedofilii wśród duchowieństwa - stwierdził emerytowany już sekretarz stanu.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: