Świat

Beatyfikacja Pawła VI jeszcze w tym roku?

Świat

Vatican CityProces beatyfikacyjny Pawła VI otworzył Jan Paweł II

Jeszcze w tym roku dojdzie do beatyfikacji papieża Pawła VI - podał włoski tygodnik katolicki "Credere". Według tego pisma uroczystość odbędzie się prawdopodobnie 19 października na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny.

Jak donosi pismo, na początku maja w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zbierze się komisja kardynałów i biskupów, która ma zatwierdzić wybrany do beatyfikacji cud uzdrowienia przypisywany wstawiennictwu papieża Montiniego, który stał na czele Kościoła w latach 1963-78.

Wkrótce po głosowaniu w komisji przedstawiona zostanie papieżowi Franciszkowi prośba o zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu.

Uzdrowił dziecko?

Według „Credere” cud dotyczy uzdrowienia dziecka w łonie matki w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych po modlitwach do Pawła VI. Komisja lekarzy w grudniu zeszłego roku uznała w głosowaniu, że uzdrowienie to jest niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.

Spośród wszystkich papieży, jacy stali na czele Kościoła w ostatnich dekadach, do chwały ołtarzy nie zostali wyniesieni tylko Jan Paweł I, którego pontyfikat trwał w 1978 roku 33 dni, oraz Pius XII.

Postępowanie kanoniczne w sprawie poprzednika Jana Pawła II trwa, natomiast proces beatyfikacyjny Piusa XII został wstrzymany na ostatnim etapie z woli Benedykta XVI, w związku z toczącą się dyskusją na temat postawy papieża czasów wojny wobec Holokaustu.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vatican City