Świat

Media: czas na utworzenie rządu w Irlandii Północnej przedłużony

Świat


Czas na stworzenie koalicyjnego rządu unionistów i republikanów w Irlandii Północnej został przedłużony do końca czerwca 2017 roku - poinformowała brytyjska telewizja BBC. Decyzja ta została podjęta w obliczu przedterminowych wyborów parlamentarnych na Wyspach.

Dotychczasowy termin sformowania koalicyjnego rządu w Irlandii Północnej był wyznaczony na początek maja. Według czwartkowej informacji BBC szczegóły planu mają zostać przedstawione opinii publicznej w piątek i zapisane w legislacji, która będzie w trybie ekspresowym uchwalana przez parlament w Londynie (przed rozwiązaniem w nocy z 2 na 3 maja).

Uioniści w mniejszości

Liderka nacjonalistycznej północnoirlandzkiej partii Sinn Fein Michelle O'Neill skrytykowała rząd Theresy May za przedterminowe wybory, mówiąc, że ich rozpisanie (na 8 czerwca) wskazuje na brak zainteresowania władz centralnych trwającym kryzysem konstytucyjnym i zrozumienia dla delikatnego charakteru trwających negocjacji w Dublinie.

Na mocy tak zwanego porozumienia wielkopiątkowego zawartego w 1998 roku, które zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy konflikt między katolikami i protestantami w brytyjskim Ulsterze, dwa największe ugrupowania, unionistyczne i nacjonalistyczne, sprawują wspólnie rządy w Irlandii Północnej w ramach obowiązkowej koalicji.

W marcowych, przedterminowych wyborach do Zgromadzenia Irlandii Północnej probrytyjska partia DUP uzyskała 28 mandatów, a nacjonalistyczna Sinn Fein opowiadająca się za zjednoczeniem Irlandii - tylko o jeden mniej. Jednak po raz pierwszy od powstania prowincji w 1921 roku w Stormoncie unioniści, reprezentowani przez kilka ugrupowań, znaleźli się w mniejszości.

Pomimo bezpośredniego zaangażowania premier Theresy May i udziału w mediacjach brytyjskiego ministra do spraw Irlandii Północnej Jamesa Brokenshire'a, obie strony wciąż nie są w stanie zgodzić się co do warunków stworzenia nowego rządu, spierając się między innymi w sprawach dotyczących języka, kultury i rozumienia historii, w szczególności okresu konfliktu etno-narodowościowego w Irlandii Północnej ("Troubles") w latach 1968-1998.

Wybory z powodu konfliktu

Marcowe wybory zostały rozpisane, gdy reprezentujący partię Sinn Fein wicepremier północnoirlandzkiego rządu Martin McGuinness zrezygnował w grudniu ubiegłego roku ze stanowiska na skutek konfliktu z Arlene Foster, szefową DUP. Konflikt dotyczył domniemanych malwersacji wokół dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych forsowanej przez DUP, ale obie partie dzieli kilka jeszcze bardziej zapalnych kwestii, takich jak małżeństwa homoseksualne, nauka języka irlandzkiego i stosunek do Brexitu.

DUP brała udział w kampanii za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE, tymczasem Sinn Fein była przeciwko Brexitowi.

Irlandia Północna to najbiedniejszy region Zjednoczonego Królestwa i jako jedyny posiadający granicę lądową z UE. W ubiegłorocznym referendum większość obywateli prowincji opowiedziała się za pozostaniem w UE, podobnie jak Szkocja. Jeśli dalsze negocjacje w sprawie powołania rządu zakończą się niepowodzeniem, brytyjski rząd może zarządzić kolejne wybory lub zdecydować się na tymczasową bezpośrednią administrację w prowincji z pominięciem lokalnych władz.

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: